10 храни, които засилват имунитета по естествен път
Деца, които участват в приготвянето на храната. Снимка: Shutterstock
Менюто на децата трябва да бъде пълноценно, балансирано и да включва протеини, мазнини, въглехидрати и достатъчно витамини – това не е новина. Но не всеки знае, че с настъпването на есенно-зимния препоръките на педиатрите са малко по-различни. В него трябва да се включат храни, които укрепват устойчивостта на организма на атаката на вируси и инфекции - предимно тези, които са богати на протеини, аминокиселини, пробиотици и фибри.
Дете, което гледа лакомо какво има на масата. Снимка: Shutterstock
„Зимното“ меню има няколко особености и различия от това в топлия сезон.То трябва да е приблизително с 30% по-калорично от лятното, за да попълва енергийните загуби на тялото. На практика то трябва да включва ястия, приготвени от месо, птици, риба, млечни продукти и ядки.
- През зимата количеството на сладкишите и десертите трябва да се намали. В допълнение към наднорменото тегло, те могат да станат причина за алергични реакции.
- Дайте предпочитание на топли ястия и изключете студените закуски.
- Най-важните витамини през зимата, които поматат на противовирустия имунитет, са А, В2, В6, С, D, РР Е, фолиева киселина, селен, цинк, желязо, калций и магнезий.
- Важен защитник на здравето през зимата е витамин С, който помага за поддържане на имунитета, засилва регенеративните процеси в лигавиците на горните дихателни пътища и намалява възпаленията.
Децата, като правило, не харесват храни, които съдържат много аскорбинова киселина: лимони, билки, киселец … Затова им предложете алтернатива - чай от шипки, плодове от касис, цитруси, ако не са алергични.
- Менюто на детето трябва да съдържа протеини и мазнини (месо, риба, масло, заквасена сметана, яйца, сирене), растителни масла (както и ядки и семена), въглехидрати (зърнени храни, особено елда, ориз, тестени изделия, хляб), фибри ( зеленчуци, плодове, бобови растения).
Дете яде морков. Снимка: Shutterstock
Картофено пюре с пържола, пиле с леща са добра алтернатива.
Ето и няколоко продукта, които ще ви помогнат да направите разнообразно меню.
Кореноплодните зеленчуци съдържат повече хранителни вещества от плодовете или листата на други растения. А морковите са лидери. Те съдържат лесно смилаеми въглехидрати, пектин, етерични масла, аминокиселини и витамин А. Наричат го витамин на растежа - основен елемент за детския организъм, особено полезен за зрението и сърдечната дейност. И което е важно през зимата, каротинът повишава устойчивостта на детето към респираторни заболявания.
Препоръчва се морковите да се въведат в менюто още от 6-7-месечна възраст, но внимателно, за да не се провокира алергична реакция.
Ако детето не показва непоносимост, тогава салатите от сурови моркови ще бъдат от голяма помощ за имунитета през зимата.
За по-доброто усвояване на каротин (витамин А), трябва да добавите растителна мазнина (олио, зехтин) или заквасена сметана.
Сандвич с риба. Снимка: Shutterstock
Тези риби са богати на вит. D (холекалцеферол). Той участва в защитата на тялото от инфекции и вируси. Тялото винаги се нуждае от този витамин, но през зимата, по време на грипни и всякакви вирусни инфекции, е особено важно да се поддържа необходимото ниво.
Децата в предучилищна възраст са основни носители на инфекции в семейството.
Най-лесният начин да ги защитем, е като им осигурим с храната достатъчно витамин D.
Най-богатите храни на този важен витамин са: сьомгата, рибата тон, скумрията.
Освен витамини, морските риби съдържат протеини, Омега-3 полиненаситени киселини и други необходими вещества, които помагат на детския организъм да устои на настинки и вируси. Децата в предучилищна възраст трябва да ядат 60 грама риба сьомга 2-3 пъти седмично.
Рибата се включва в менюто на бебето още от 10 месеца. Добър вариант е треската, тя е постна и също съдържа витамин D, но максималната му концентрация е в черния дроб.
За дневните нужди на детето са необходими само няколко грама. Но тъй като черният дроб на треска е тежък продукт, не е препоръчително да се дава на деца под 10 години.
По препоръка на лекар може да давате на детето рибено масло, което се произвежда от черен дроб на треска.
Ако детето откаже да го пие, то може да бъде заменено с ленено масло. В допълнение към полиненаситените киселини, то съдържа много линоленова киселина, която помага при лечение на хронични инфекции на дихателните пътища.
Малките деца могат да ядат масло от ранна вазраст – то се добавя към всякакви пюрета.
Сандвич с масло, който се сервира за закуска във всяка детска градина, е добро средство за превенция срещу различни заболявания.
Маслото е висококалоричен продукт, затова е по-добре да изберете пълнозърнест хляб. Дневната порция за дететето е не повече от 20 грама.
Няма много фенове на този продукт сред децата, а и сред възрастните. Всусът му е особен. Но за разлика от много култури, цвеклото запазва полезните си качества през цялата година. А ползите от него са много.
Цвеклото може да се включи в менюто на бебето след първата година. Порциите трябва да се обсъдят с вашия педиатър, тъй като има риск от алергия.
Дете яде кисело мляко. Снимка: Shutterstock
Ферментиралите млечни продукти в менюто на детето през студения сезон също вършат отлична работа за укрепване на имуннитета . Съдържащите се в киселото мляко млечнокисели бактерии поддържат нормалната чревна микрофлора, намаляват растежа на патогенната флора, премахват токсичните вещества и стимулират местния имунитет.
Добре млякото да се дава неподсладено. Дневната норма е до 200 мл.
В менюто на детето в предучилищна и училищна възраст трябва ад има до 250 грама зеленчуци всеки ден. От билки можете да изберете копър, магданоз, кориандър, босилек.
Всяка зеленина осигурява отлична превенция срещу вируси и инфекции, заради високото количество витамин С и калий, диетични фибри и хлорофил - източник на магнезий, основен елемент, който участва в производството на имунни клетки и макрофаги, които унищожават бактериите.
- Мляко - млечните протеини участват в създаването на клетки, включително имунни клетки.
- Ябълките и цитрусовите плодове осигуряват комплекс от витамини и диетични фибри, които чистят тялото от токсични метаболитни продукти и патогени.
- Тиквата съдържа много антиоксиданти, които предотвратяват образуването на свободни радикали, които водят до респираторни заболявания.
- Отварата от шипка е богата на витамин С. Но шипковият чай „изхвърля“ калия от тялото,затова го комбинирайте с банани, сушени кайсии или стафиди.
По материали на Parents, Мона Василева
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари