Защо тийнейджърите са намръщени и сприхави

Лошото настроение е присъщо за децата в тази възраст

20 Ноември 2023 г.
Защо тийнейджърите са намръщени и сприхави

Тийнейджърите са много често истинско предизвикателство за своите родители.

Снимка: Shutterstock

Ако сте родител на тийнейджър, вероятно знаете колко капризни и раздразнителни могат да бъдат те. Сблъсквате се ежедневно с рязката промяна в тяхното настроение. Децата в пубертета могат да преминат от смях към рев почти светкавично.

Повечето хора смятат, че тази раздразнителност се дължи на бушуващите хормони. Те определено играят роля, но има и други фактори, които подтикват тийнейджърите към лошото настроение. Вижте кои са те!

Някои настроения в тази деликатна възраст могат да се свържат с промените в мозъка.

Снимка: Shutterstock

Бързо променящ се мозък

С помощта на ядрено-магнитен резонанс експертите могат да наблюдават какви промени се извършват в мозъка на едни тийнейджър след настъпването на пубертета.

Префронталният кортекс на мозъка е мястото, където се регулира по-сложното поведение, т. е. по-сложното вземане на решения, изразяването на личността, направляването на социалните взаимодействия. Тази област преживява своеобразен ренесанс по време на юношеството. Връзките между тези мозъчни клетки отново се появяват с висока скорост, след като са били относително стабилни през детството.

През този период мозъкът на тийнейджърите също така увеличава количеството на бялото вещество в някои области - във фронталния и париеталния лоб. Те от своя страна се занимават с много различни процеси, включително разсъждения, преценка и контрол на импулсите.

Ако някога сте имали сблъсък с шефа и сте преглътнали емоциите си, вероятно можете да контролирате емоционалните си импулси. Мозъкът на тийнейджъра може да не му позволи да направи същото.

Някои настроения в тази деликатна възраст вероятно могат да се свържат с целия растеж и промени в мозъка, които преживява детето ви. Тъй като имат слаб контрол на импулсите поради мозъчните промени, тийнейджърите могат да изразят дадена емоция, преди да помислят над нея или да се справят с нея.

Ролята на хормоните

Хормоните играят важна роля за настроението. Смята се, че половите хормони (естроген и тестостерон) оказват влияние върху мозъка на тийнейджърите, което може да доведе до раздразнителност. Всяка жена, която е имала упорит предменструален синдром (ПМС), знае че хормоните влияят по този начин. Изненадващо е, че не само тези хормони са свързани с лошото настроение на тийнейджърите.

Съществува хормон, който обикновено успокоява възрастните, но кара тийнейджърите да изпитват тревожност. В моменти на стрес в организма ни се освобождава THP (или алопрегнанолон), който за възрастните има успокояващ ефект. За тийнейджърите – точно обратното. Всеки, който е бил в обкръжението на тревожен тийнейджър, може да ви каже, че тревожността влошава още повече настроението.

Тази реакция на хормона THP има тенденция да отшумява с наближаването на зрялостта.

Раздразнителността не е знак за депресия.

Снимка: Shutterstock

Настроение или депресия

Родителите често се притесняват, че раздразнителността може да доведе до по-притеснителни депресивни състояния. Ако настроението не трае дълго, то вероятно е нормално. Така че, ако тийнейджърът ви от време на време вечер е намръщен, но през по-голямата част от седмицата се чувства добре и се държи нормално, това вероятно е просто временно настроение.

Освен това депресията и останалите психични разстройства имат и други признаци, различни от обикновената раздразнителност или лошо настроение. Например депресията при тийнейджърите обикновено е съпроводена от загуба на тегло или повишаване на теглото, нарушения на съня, отдръпване от приятелите и семейството, мисли за самоубийство.

Ако сте загрижени за поведението на вашия тийнейджър, винаги си струва да се обадите на семейния лекар или да се свържете с психолог. Медицинският специалист може да ви помогне да разберете кое е нормално и кое не толкова, а след това ще намери решение, ако има проблем.

Елена Николова по материали от Verywell family

Още от Да поговорим

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Научете детето да се справя само

Някои бащи са изключително токсични.
Снимка: Shutterstock

 

10 признака на „токсичния“ баща, който белязва душата на детето

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Афтите са изключтелно неприятни и болезнени.
Снимка: Shutterstock

 

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Някои бащи са изключително токсични.
Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Научете детето да се справя само

Да помагаме ли с домашните, кога и как да го насъчваме

Има ли начин да се справите с подстригването бързо и лесно?

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Полезни трикове, когато искате да подстрижете момиченцето

Може да направите това в 4 лесни стъпки, при това без сълзи, без сърдене и без излишно напрежение. А на финала – имате доволна и усмихната малка госпожица

Майка и дъщеря спорят на пързалката. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Как да превърнете детското „Не“ в „Да“

Пробвайте с няколко прости въпроса