10 важни неща, които трябва да знаете за биберона
Колебаете се дали да дадете на бебто биберон?
Снимка: Shutterstock
Ако имате бебе, все в един момент стигате до проблема – за или против биберона.
Със сигурност ще получите най-различни съвети – някои полезни, други - забавни, трети – шокиращи.
Опитахме се да съберем най-важното, което наистина трябва да знаете, ако решите да използвате популярната бебешка залъгалка.
По принцип биберонът в повечето случаи успокоява бебето. Но веднъж започнали да го използвате, трябва да знаете, че трудно се отвиква от него.
Според някои статистики, близо 70% от бебетата в Европа, използват биберон.
Ето какво обаче трябва да знаете, преди да купите или подадете на мъника залъгалката.
Важен е изборът на биберона.
Снимка: Shutterstock
Биберонът трябва да бъде закупен от надежден бебешки или друг магазин, аптека или специализиран център.
Безопасните залъгалки са винаги съобразени с всички изисквания: устойчиви са на различен тип напрежение и натиск, перфорация, разкъсване, хапане, въртене/усукване. Също така е гарантирано, че са захванати здраво за основата.
Що се отнася до формата, изборът е индивидуален, но е препоръчително да започнете с черешова „основна залъгалка“ (която възпроизвежда формата на зърното на майчината гърда) и след това да го променяте според възрастта на детето.
Алтернативата е биберон с плоска форма, като сълза, който е анатомичен, физиологичен, ортодонтски.
За начало са подходящи силиконовите (по-устойчиви са) и след това да преминете към гумени, когато се появят зъбите.
Всичко зависи от това колко се използва, но обикновено трябва да се сменя на всеки 2-3 месеца или дори по-рано, ако показва признаци на износване.
През първите седмици от живота се създава нещо като „съревнование“ между залъгалката и гърдите, така че е най-добре да изчакате, докато кърменето стане по-сигурно. Причината е, че биберонът може да намали желанието на бебето да суче.
Най-добре е да го предложите след първия месец на бебето. И го използвайте, колкото се може по-малко. Например – не повече от 3 часа дневно около шестия месец.
И не закачайте биберона на верижка за дрехата на бебето, защото така стимулирате зависимостта му към залъгалката.
Залъгалката е полезна преди сън, тъй като предотвратява риска от внезапна детска смърт. Но има бебета, които не желаят да го използват преди заспиване.
В такава ситуация не насилвайте бебето. Има и други начини да се предпазите от този проблем.
Категорично – не! Като топнете биберона в мед или захар, няма да успокоите коликите или плача на бебето.
Да не говорим, че и двете са абсолютно забранени, тъй като са вредни за здравето на бебето.
Много повече ще помогне да го гушнете и успокоите, отколкото да му тикате в устата биберон с мед.
Има бебета, които така и не проявяват интерес към този вид залъгалка. Но в момента, в който тръгнат зъбите, те започват да търсят биберона.
Причината е, че той задоволява естествения инстинкт за сучене, успокоява дискомфорта от никнещите зъби и облекчава бебето. Има обаче по-подходящ вариант и това са гумените рингове или охлаждащите се залъгалки. Те са точно за този период от растежа на бебето.
В някои случаи майките се налага да се върнат по-рано на работа. Съчетаването на кърмене и работа е трудно, но не и невъзможно (стига работата да го позволява разбира се).
В такива ситуации обаче много често се прибягва до биберона като заместител на майката във времето, в което тя не е у дома.
Правилно ли е това? В критични моменти може да се спасите по този начин. Но това не трябва да се превръща в правило.
Това е другата дилема, която често затруднява майките. Дали е достатъчно само да се измие на чешмата или трябва да се стерилизира?
Имайте предвид, че колкото и да е чист домът, детето не живее в абсолютно стерилна среда. Когато сте вкъщи, достатъчно е да измиете биберона с гореща вода, най-добре без сапун.
Но ако залъгалката бъде изпусната в парка или по време на разходка, по-добре я стерилизирайте, след като се приберете. Облизването на падналия биберон от майката не го почиства – напротив, така тя добавя и своите бактерии и микроби към онези, които са били на земята.
Деликатен момент е премахването на биберона.
Снимка: Shutterstock
Биберонът трябва да се ползва умерено и не по-късно от 3 години, за да се избегне причиняване на необратими увреждания на зъбната редица.
Проблемите на зъбните дъги обаче се определят и от гена, но макар и малък, е добре да бъде спестен този негативен ефект.
Самото премахване на залъгалката е индивидуално, важното е да не бъде стресиращо за детето. Проявете фантазия и превърнете отказването от биберона в интересна история.
Понякога се случва, веднага щом залъгалката бъде премахната, детето да я замести с палеца си.
Въпреки това не трябва да връщате биберона, след като веднъж вече сте се разделили с него. По-добре използвайте някои хитрини за справяне със следващия проблем – смукането на палеца. А това наистина може да се превърне в проблем, така че не бива да го неглижирате.
Смукането на палеца е действие, което носи на детето нужното спокойствие, така че не бива да действате със силови методи или наказания. Вместо това го разсейте и му предложете занимания, които да прави с ръцете си.
Деси Тодорова по материали от Qui Mamme
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари