Три от тях изпъкват на преден план
Снимка: Shutterstock
Дори и при най-добрите обстоятелства животът е труден. Същото важи и за управлението на бизнес. Не е нужно да го правите по-трудно, отколкото вече е, но според автора на „Indistractable: Нир Еял, много от нас непреднамерено правят нещата още по-сложни. Как? Един от начините е чрез следване на няколко срещани, но напълно погрешни мита за производителността.
В скорошна публикация в Medium, Еял излага няколко мита за производителността, които е чувал най-често, докато правил проучване за книгата си. Всички те си заслужават да бъдат разгледани, но има три, които изпъкват на преден план:
Мултитаскингът винаги е проблемен
През годините написах доста материали против вършенето на няколко неща едновременно. Обърнах внимание на проучвания, които показват, че мултитаскинга понижава вашия функционален коефициент на интелигентност и повишава тревожността. Цитирах експерти, които развенчават широко разпространеното убеждение, че някои хора просто се справят с изпълнението на много задачи наведнъж много по-добре от други (човешкият мозък не е създаден за това). Предвид всички това, готова ли съм да зачеркна всичко това и да реша, че мултитаскингът е страхотен, защото Еял го казва?
Абсолютно не
Еял споделя разбирането, че да се опитваш да изпълняваш подобни или сложни задачи едновременно и добре е невъзможно. Не можете да водите разговор и да проверявате имейла си едновременно. Но Еял настоява, че има един специфичен вид мултитаскинг, която всъщност е ефективен и улеснява живота. Той говори за т.нар. „многоканален мултитаскинг“ или съчетаване на сложна задача с по-малко когнитивно натоварваща, която се нуждае от различни сетива.
„Многоканалният мултитаскинг е начин за заобикаляне на два недостатъка на човешкия мозък. Първо, неговият ограничен капацитет за обработка на данни – колкото повече концентрация изисква една задача, толкова по-малко капацитет има мозъкът за нещо друго. Второ, ограниченият му брой канали за внимание, което означава, че може да ссе концентрира само върху един сензорен изход в даден момент“, обяснява Еял.
„Можем да провеждаме разговори, докато се разхождаме, да слушаме подкасти, докато чистим, и да готвим ястия с приятели и роднини“, дава той примери.
Всъщност е доказано, че смесването на леко физическо натоварване с мислене деблокира креативността, а движението, докато обсъждаме нещо, ни помага да разрешим конфликта. Иначе казано, не зачерквайте напълно мултитаскинга. При някои обстоятелства правенето на две неща едновременно ви спестява време и подобрява резултатите.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари