Бързото развиване на неандерталците било заради необходимостта да оцелеят
Снимка: Guliver / iStock
Преди време шегаджии-антрополози предложиха пубертетът официално да се удължи до 35-годишна възраст. Сега става ясно, че са имали известно право да се надяват на такава отсрочка. Оказва се, че съвременните хора съзряват значително по-бавно от предците си от далечното минало.
Такъв е поне изводът на антрополози от Харвард, твърди Обекти.бг, цитирайки сп. "Аргументи и факти".
Те анализирали състоянието на зъбния емайл на неандерталци и на съвременен Homo sapiens. Както е и при дърветата, за скоростта на съзряване може да се съди по броя "годишни кръгове" в емайла и степента им на разрушение.
С помощта на мощно рентгеново лъчение учените проследили натрупването на емайла във времето при зъби, намерени по време на разкопки в Белгия. Резултатите показали, че появяването на първите млечни зъби при неандерталците се случвало около половин година по-рано, отколкото при нас. Постоянните зъби пък израствали между 2 и 4 години по-рано в сравнение с тези на съвременния човек.
Снимка: Shutterstock
Бързото съзряване вероятно е било продиктувано от необходимостта за оцеляване. Смъртността при неандерталците и другите човешки предци била особено висока в детската възраст. Вероятно затова е било необходимо тя да бъде премината максимално бързо и организмът да укрепне, смятат учените.
Това обаче си имало цена. Продължителността на живота в онези древни времена била много по-малка, а годините, в които можели да имат потомство, приключвали по-рано, отколкото при нас.
Други проучвания пък показват, че мозъкът на неандерталците не достигал облата форма, каквато има нашият, а оставал леко издължен - като при днешните шимпанзета. Изследователите предполагат, че причина за това е именно необходимостта от бързо израстване.
Луксът на модерния човек да съзрява по-бавно му е позволил да еволюира и по-съвършен мозък. Този лукс се дължи на различната социална структура и навици на ранните хора, които си създават среда на живот, по-защитена от външни опасности, смята ръководителят на проучването Таня Смит. Затова днес се радваме както на по-дълго детство, така и на по-дълъг период на полово съзряване и повече години на плодовитост.
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари