Актрисата ще води ателиета за работа с малчуганите
Снимка: организаторите
Актрисата Стефания Колева, която стана популярна с телевизионните сериали „Клиника на третия етаж" и особено след „Той и Тя“, има нова кауза – стана посланик на кампания за информираност за възпалителните автоимунни заболявания.
Тя е лице на каузата в помощ на деца с ревматоиден артрит. Като сертитифициран арт терапевт ще води ателиета за работа с малчуганите в първия България Център за допълваща грижа за деца с ревматични заболявания, който се намира в сградата на СБАЛ по детски болести „Проф. Д-р Иван Митев“ в София.
Актрисата вече има натрупан стаж в тази посока – работила е заедно с нейна колежка в центъра по церебрална парализа в Овча Купел. Правила е ателиета и с хиперактивни деца към Центъра за експресивни изкуства.
„Ангажирах се с каузата, защото се чувствам кръвно свързана в тази идея. Самата аз имам автоимунно заболяване, извървях дълъг и труден път и съм убедена, че с подходящо лечение и в съчетание с арт терапия децата ще могат да живеят абсолютно нормален и пълноценен живот“, призна тя.
Ето какво мисли за бъдещата си работа с децата:
Снимка: авторът
Стефания, как заниманията с изкуство и арт терапията могат да помогнат на децата, болни от артрит?
Детето трябва да има самочувствие, че може да върши нещо. Че не е изолирано, заради болестта си и, че има ресурси, които може да използва. Без значение дали ще е рисуване, правене на топче с глина, занимания с музика.
Какви конкретни занимания ще организирате?
Много зависи от самите деца, които ще са в групата. Всяко дете само показва към какво има интерес.
Има една първа част при арт терапията с деца, която е опознавателна. Задават се различни теми, така че малчуганите да се увлекат под формата на разказ, на изкуство, интерпретация, четене на маса – има всякакви занимания, които може да им бъдат интересни и увлекателни.
Няма определено очакване какво ще се получи в крайна сметка като краен резултат, не очакваме и нещо като „произведение на изкуството“.
Важно е детето да се чувства добре и да си разкаже историята.
Може то въобще да не може да рисува, но да има вътрешна потребност да изрази себе си по някакъв начин.
Веселина Мончева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари