Дължи се на факта, че хората чисто еволюционно са склонни да се фокусират върху негативите и опасностите
Снимка: Shutterstock
Успехът не е като температурата. Няма инструмент за измерване, който да можете да размахате и да получите обективни данни за това колко точно сте успешни. Успехът зависи от вижданията на самия човек и от това какво той цени. Има обаче много доказателства, че хората всъщност не са много добри в това да оценяват своя успех, макар че самите те залагат критериите.
Това се дължи на факта, че хората чисто еволюционно са склонни да се фокусират върху негативите и опасностите. Това ни е било от полза във времената, когато е трябвало да се крием от лъвове и други свирепи хищници. Днес обаче тази тенденция за отделяне на прекомерно влияние върху проблемите и приемането на постиженията за даденост води до това, че много хора се озовават в необичаната позиция да са постигнали значителен успех, но да не го осъзнават.
Една от причините често да не припознаваме своя успех е идеята, че той прави хората уверени и създава у тях непоклатимо добро настроение. Науката, експертите и простичките наблюдения обаче показват, че това не е точно така. Нещо повече, някой форми на психичен дискомфорт всъщност могат да бъдат знак за постигнат успех. Ако изпитвате този тип чувства, то може би трябва да оцените това, което имате, вместо да се съмнявате в себе си.
Интелектуално смирение
Спомняте ли си времето, когато сте били на 14 години и сте мислили, че знаете всичко за света, а всички възрастни около вас са глупави и не разбират от нищо?
Всички можем да погледнем назад във времето и да се посмеем на младежката с арогантност, но е лесно да игнорираме факта, че продължаваме да правим много грешки и да имаме пропуски в знанията и като възрастни. Интелектуалната арогантност е глупава, когато човек е тийнейджър, но според някои от най-умните хора в бизнеса, тя не престава да е такава с повишаването на възрастта.
Готовността да поставяте под съмнение вашите разбирания и да изслушвате различни гледни точки е знак за интелигентност. Този тип интелектуално смирение помага да се учите по-бързо, да разкривате фалшивите новини и да бъдете по-толерантни към различията. Да не сте сигурни в това, в което вярвате, може да ви носи дискомфорт, но то е и признак за зрял ум и успех.
Синдром на самозванеца
Може би сте чували за ефекта на Дънинг-Крюгер. Този много популярен психологически принцип, който на практика казва, че най-некомпетентните хора често а най-уверени, защото не знаят достатъчно, за да разберат колко са некомпетентните всъщност. Хубаво е човек да има научно обяснение за поведението на най-досадния колега в офиса, но много от нас не мисля за другата страна на този ефект – ако невежеството поражда незаслужена увереност, то развитието на знанията може да доведе до съмнения.
Ако се тревожите за това дали уменията и познанията са ви на ниво, то това е добра индикация, че сте достатъчно добре запознати с нюансите във вашата област на експертиза и че не сте достигнали до нивото на интелектуално самодоволство, при което човек спира да се учи и развива. Това съмнение в собствените ви способности и знания вероятно ще ви мотивира към самоусъвършенстване. Може би това е една от причините хората, които споделят, че страдат от т. нар. синдром на самозванеца, всъщност да се представят по-добре в работата.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари