Как да реагираме, без да се изпокараме с тях
Снимка: Getty
Понякога роднини (особено по-старото поколение) и приятели, по-опитни на тема родителството, искат да ви поучават. И ви засипват с непоискани съвети от сорта на: „Ама вие му отделяте прекалено много внимание“, „Не позволявайте на детето си да прави това или онова“.
Как да се спасим от тях, без са сме груби и без да развалим приятелството, съветва клиничният психолог и педагог Кира Макарова
Как да реагирате на съветите
Няма как да забраните на хората около вас да говорят. Ако възприемете това като агресия или желание да нарушават личните си граници, ще страдате. Но необходимо ли е това?
Всеки е различен и по свой начин вероятно иска да ви помогне. Но дали ще приемете неговия съвет или не - това решение е ваше. Вашата позиция трябва да е: това е моето дете и аз го отглеждам. То е моя отговорност.
Мога да слушам съвети, мога да не слушам - това е мое право, а другите могат да си говорят - това също е тяхно право.
Не трябва да се обиждате от своите близки, тъй като не е необходимо да приемате съветите им като ръководство за действие. Можете да ги слушате спокойно, но това не означава, че ще изпълнявате.
Всъщност интуитивно всеки родител знае как да възпитава детето си. Дори психолозите по време на консултация просто им помагат да постигнат по-голяма увереност и
да слушат вътрешния си глас
Основното е да обичате детето и да му давате пример със своето поведение. Защото то често не ни слуша, но ни гледа.
Дръжте се с детето така, както смятате, че е подходящо. Бъдете честни със себе си и не приемайте съветите на другите като заплаха за себе си.
Понякога можете да им благодарите, ако изглежда, че има нещо разумно в съвета, който ви дават. Но изяснете, че няма да направите веднага всичко, което някой ви казва.
Ако той настойчиво продължава да ви съветва, не сте длъжни въобща да отговаряте нещо конкретно.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари