Психолог дава пример с какво да ги заменим, за да постигнем желания резултат
Снимка: Getty
Американската специалистка по детска психология Аманда Дженър обясни защо някои често използвани от родителите изрази не дават ефект при деца от предучилищна възраст и защо те не ги приемат на сериозно, сякаш не ги чуват. Тя не просто предлага да се откаже от грубите формулировки „Млъкни!“ „Не, не може“, „Забранявам“, „Затвори си устата“. И предлага достойна алтернатива.
„Като експерт по възпитание се натъквам на много безполезни фрази, които всички използваме. Но с годините разбрах, че нашите деца не разбират нито една от тези фрази и трябва да слезем на тяхното ниво, да разберем чувствата им и да разчетем емоциите им ”, каза тя, цитирана от The Sun.
Не използвайте "Не"
Представете си ситуация, в която молите хлапето да прибере играчките, но то отказва. След известно време то моли да включи анимационните филми или да получи лакомство.
Какво обикновено прави мама? Тя казва: „Не, не си прибрал играчките.“
Какво съветва психологът: Аманда препоръчва да кажете положителна фраза без грубо отричане. За много деца, особено ако са във възрастта на кризи и протести, думата „Не“ отключва истерия и става повод за продължително тръшкане.
Опитайте се да кажете: „Разбира се, че може, веднага щом си прибереш играчките“.
Снимка: Getty
Забравете фразите "Млъкни!", "Затвори си устата!"
Ако детето е започнало да плаче или - още по-лошо – изпада в истерия, то вече не може да се успокои. И е безполезно да му казвате "Млъкни!".
Представете себе си на мястото на детето. Ако се карате с партньора си, думата „Успокой се“ е дразнител за вас.
Детето все още не контролира емоциите си като умеем ние възрастните. То се научава да ги крие по-дълбоко, защото му крещят. И по-късно в живота, вместо да се справя с емоциите и гнева си, то ще се притеснява да ги изрази и подсъзнателно ще се се страхува от някакво наказание.
Какво съветва психологът: Опитайте се да прегърнете детето или да седнете, да го сложите на коленете си и спокойно да му кажете: „Хайде да броим до 10 и да поемем дълбоко въздух“.
Правете нещо, което детето ви обича: играйте игри или излезте навън. Опитайте се да разберете от него защо е разстроено и защо плаче.
Не казвайте "Бъди внимателен"
Когато пускаме детето си на разходка или го оставяте да играе самостоятелно на раздяла обикновено поръчваме: "Бъди внимателен". Но за децата това е само абстрактно понятие. Те не разбират. какво означава това. Следователно продължават да правят каквото си искат и са си наумили.
Какво съветва психологът: Повече конкретика. Ако детето иска да налее вода в чаша, кажете му: „Не накланяй много каната, дръж чашата здраво с две ръце.“
Във всяко действие се съсредоточете върху това как да го насочите към най-безопасното изпълнение на задачата. Но давайте конкретни и ясни инструкции.
Забравете фразата "Нека аз да го направя"
Детето прави първите стъпки към независимост. Те са много важни, така че в бъдеще да се справя само и да не чака вашата помощ. Затова полезните инструкции са важни, но не се опитвайте да му отнемате тази привилегия да действа самостоятелно. Да, в началото всичко се оказва много сложно за него и често прави бели, дори, когато иска да помогне. Определено то се справя бавно, трудно, непохватно. Но не вземайете инициативата в свои ръце.
Какво съветва психологът: Можете да предложите помощта си ненатрапчиво. Например: „Искаш ли мама или татко (баба и дядо) да ти помагат? Ако е така, помоли за помощ."
Тази фраза, от една страна, кара хлапето да разбере, че може да поиска помощ, от друга страна, му дава възможност да взема самостоятелни решения.
Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари