Ето как може да излезете от неприятната ситуация успешно
Снимка: Shutterstock
Никой не обича да признава поражението. Независимо дали са лични или професионални, последствията и емоциите, които идват с него, могат да варират от дразнещи до всепоглъщащи.
Моментът, в който осъзнаете, че даден работен проект е бил загуба на време, е определящ. Следващите стъпки трябва да бъдат изчислени, като в крайна сметка ще бъдат завършени с решение за спасяването му или за продължаване напред.
Ето една полезна поредица от три стъпки, включваща въпроси, които да зададете на себе си и на вашия екип, за да определите най-добрия начин на действие.
Първа стъпка: направете преглед на ситуацията
Алберт Айнщайн имаше страхотна поговорка: „Ако не можете да го обясните просто, не го разбирате достатъчно добре“. Така че, преди да направите нещо друго, уверете се, че можете да идентифицирате и обясните проблема с най-простите термини. Осъзнаването на основните фактори, които причиняват проблема и предотвратяват изпълнението на проекта, ви подготвя да продължите интелигентно напред.
Първата стъпка в установяването на причините за неуспеха на проекта е да потвърдите отново целта си. Оттам нататък работете назад. Задайте си тези три въпроса: „Кои компоненти бяха абсолютно важни за постигането на тази цел?“, „Кои от тези критични компоненти бяха реализирани и кои не?“ и „Възможно ли е все още да успеете с някое от тези неуспешни парчета в рамките на определената времева рамка и бюджет?“
В допълнение към извършването на оценка на проблемните области и възможностите за обратното му реализиране, отбележете това, което не знаете. Това води до следващата стъпка.
Стъпка втора: свикайте събрание на умовете
След като ясно съобщите на всички засегнати страни защо проектът е задържан, вие ще искате да се срещнете с всички ключови играчи, за да прецените заедно ситуацията, макар че ще кажа, че открих, че улесняването на индивидуалните срещи дава повече прозрачност и по-задълбочени прозрения.
Уверете се, че всички материали по проекта са лесно достъпни за всички. Целта на тази среща е да се постигне консенсус относно това дали проектът все още си заслужава и е изпълним при настоящите параметри. Ако е така, какви допълнителни разходи, ако има такива, са необходими за спасяването на проекта? Ако не, има ли нов план, който може да бъде реализиран чрез използване на работата, която е завършена до момента? И накрая, как решението би повлияло на вашите корпоративни стратегически цели, други инициативи, фирмени заинтересовани страни, бъдещи бизнес възможности и обществено възприятие?
Наистина е най-добре да проведете този тип срещи лично, но здравето и благосъстоянието на вашия персонал е приоритет номер едно, така че можете да изберете да използвате предпочитаната от вас платформа за видео сътрудничество. Въпреки че много хора могат да имат пръст в проекта, имайте за цел да ограничите максимално присъствието. Включете ръководители на проекти, висши ръководители и други ключови заинтересовани страни.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари