Наръчник за начинаещи
Снимка: Shuttersock
Да си добър и отговорен родител е много важна, но съвсем не лека задача. Без значение дали детето е на 5 или на 17 години.
Кои са тайните на това умение, обясняват психолози.
Техните съвети могат да помогнат не само грамотно да възпитаваме своите деца, но и да изпитаме удоволствие от това.
Грижата е ваша, а не на учители, баби и роднини. Първата задача на родителите е практически да участват във възпитанието на дето, а не да делегират тази задача на учители, баби, дядовци или роднини.
Въздържайте се от грубости и унижения. Не е тайна, че със своето поведение детето често вади родителите си от кожата им. Трудно им е да се въздържат от бурни реакции. Те често крещят на хлапето, след това съжаляват, но няма как да се върнат назад.
Успехът от подобен подход също е съмнителен: реагирайки на емоцията, децата въобще не слушат какво крещят родителите им и се затварят в себе си.
Хлапетата добре помнят както нежността и добротата, така и обидите от страна на най-близките си хора, което с нищо не допринася за хармонията и доверието към околния свят.
Обяснявайте своите действия. Децата изгарят от желание да се противопоставят на всичко, което не разбират, а задача на родителя е да обяснява по някакъв начин целесъобразността на своите действия. За да може с течение на времето и те да почнат да оценяват своите постъпки. Да си дават сметка защо са направили едно или друго, за какво е било необходимо да се действа именно така.
Старайте се възможно най-сдържано да се отнасяте към постъпките на хлапето и стъпка по стъпка да правите разбор на всеки вариант.
Обсъждайте заедно семейните дела и питайте за неговото мнение. Семейството е свързано с общи чувства, интереси и отношение към живота. За да може детето да се включи в този процес, е важно да бъде приобщено. Това е отличен начин да го научите да взема решения и да носи отговорност за тях. Общите ви занимания не само неразделно ви свързват, но и помагат да се разбирате по-добре един с друг.
Слушайте детето. Това, което то ви разказва, не са глупости. Това са неща, които то е забелязало и са му направили впечатление, които го тревожат или са му станали интересни.
Слушайки какво разказва вашето дете, вие ще го опознаете по-добре, защото възпитанието иска на първо място да го познавате добре.
Хвалете го, когато е честно и постъпва правилно.
Давайте достоен пример. Личният пример е най-прекият път да стигнете до детето, да му покажете какви са вашите изисквания.
Вие самите постъпвате така, затова го изисквате от сина или от дъщеря си.
Източник: ya-roditel.ru, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари