Практически съвети от млада майка
Илюстрация: Guliver / iStock
Започвам тази статия с уточнението, че се отнася за деца над 1 годинка, а не за бебета. Пътуването с бебе определено е свързано с доста багаж и възможността за редуциране е далеч по-малка (но не и невъзможна).
Ако наследникът ви обаче вече е достатъчно голям, че да може да ходи сам и захранването с пюрета е отдавна зад гърба му, то можете да хвърлите едно око на следващите редове.
Няма нищо лошо в това да се опитваме да осигурим максимални удобства за детето си, но това съвсем не означава, че трябва да се чувстваме като мравки (мравката може да носи товар, 100 пъти по тежък от нея) всеки път, когато отиваме на почивка, на гости на родителите си или дори някъде само за уикенда. Затова, колкото и да ни се иска да вземем стерилизатора със себе си и да го подредим някъде между количката, слинга и уокъра в багажника, по-добре да не го правим.
Да помислим стратегически: от какво се нуждае наистина едно дете и с какво не бихме направили компромис?
Храна
Снимка: Guliver / iStock
Ако сте почитатели на домашната храна и ви предстои да прекарате няколко дни извън уюта на домашната ви кухня, определено няма нужда да вземате със себе си уреда за готвене на пара, пасатора, чопъра, сокоизстисквачката и който домакински помощник още ви хрумне.
Можете да приготвите предварително няколко ястия за детето и да ги заварите в бурканчета, които също ще заемат място, но пък ще ви улеснят и действително ще можете да си починете. Ако пък нямате предразсъдъци и сте убедени в добрата хигиена на мястото, на което ще ходите, винаги можете да предложите на детето от общата храна на хотела, къщата за гости или свекърва ви.
Дрехи
Илюстрация: Guliver / iStock
Проблемът с дрехите е валиден при повечето жени: отиваме някъде за два дни и вземаме два куфара, от който обличаме два тоалета. Толкова. Защо да правим същото и с детето си? Вярно, че ако все още е с пелени, трябва да сме готови за всякакви ситуации, но това пак не значи да пренесем целия му гардероб за всеки случай.
Хубавото на детските дрехи е, че са малки. Хубавото на лятото пък е, че е топло. Като съберем двете неща, излиза, че спокойно можем да перем ръчно дрехите на детето и винаги да имаме с какво да го преоблечем.
Ако пък този материал ви е попаднал през зимата и го четете, докато сте на планина, то съм убедена, че със сигурност около вас има парно или друго отопление, което също може да спомогне за бързото изсъхване на детското пране. А и в краен случай има сешоари, нали?
Моето работещо правило е 3х2: три комплекта дрешки по два пъти, т.е. дори и да ви се наложи да преоблечете мъника 3 пъти в един ден, то когато ги изперете, имате още три комплекта за следващия ден. Без значение от сезона, винаги носете и нещо, подходящо за противоположния такъв. Или иначе казано, през лятото може да ви потрябват чорапки и яке, както и тениска през зимата.
Хигиена
Илюстрация: Guliver / iStock
В днешно време едно средностатистическо бебе със сигурност притежава повече козметика от средностатистическия си баща, а в някои случаи - и майка. Когато пътувате обаче, вземете само най-важното: шампоан и/или сапун (някои марки предлагат продукт 2 в 1 душ гел с шампоан), крем против подсичане, паста и четка за зъби, евентуално лосион за тяло (ако детето ви е със суха или чувствителна кожа).
Колкото и да се изкушавате, оставете всички останали ароматни кремчета и пудри вкъщи, а ако все пак не можете да се лишите от нито един продукт, съветваме ви да си купите шишенца за пътуване, които са малки и в които можете да прехвърлите точно толкова козметика, колкото ще ви бъде нужна.
Разходка
Снимка: Guliver / iStock
Ако детето ви е между 1 и 3 години, то още или не може да ходи, или точно е проходило, или пък не издържа на особено дълги разстояния. Затова е важно да вземете нещо, в което да го бутате или носите. Подчертаваме “нещо”, а не всички неща, които притежавате. Така че колкото и да ви се иска да вземете количката, слинга, ергономичната раница и уокъра за всеки случай, най-добре се ограничете само до едно от тях.
Играчки
Снимка: Guliver / iStock
Колкото повече расте детето, толкова повече се привързва към играчките си. Но това съвсем не означава, че трябва да ги носите навсякъде с вас. Изберете 4-5 неща, които са наистина много любими на малчугана и все пак съобразете обема им. Колкото и да харесва люлеещото се конче например, това не значи, че трябва да го превръщате в домашен любимец, който да се чудите как да наместите върху колата, здраво завързан с вериги.
И така: Ясно е, че багажът не може да се избегне, но все пак може да се сведе до минимум, ако се решите на компромиси. Когато събирате куфара на най-малкия член на вашето семейство, преди да сложите нещо в него, си задайте въпроса: “Това ползвано ли е през последните 2 седмици?” Ако отговорът е “Не”, то най-вероятно няма да ви е нужно и през следващите 2, затова смело го оставете.
Станислава Симидчийска
Снимка: личен архив
Станислава е сред основателите на копирайтинг агенция, завършила е българска филология в СУ “Св. Климент Охридски” и магистратура журналистика и медии там. Редактор е в различни сайтове, има дъщеря на 2 годинки.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари