Колко да продължи банята, каква да е температурата на водата, сутрин или вечер...,отговор дава специалист
Снимка: Guliver / Getty
Първата баня на новороденото у дома е изпитание за неопитните родители.
Майката обикновено се притеснява да държи голото телце на бебето, което ѝ се струва твърде „меко“ и нестабилно. Задачата поема таткото или по-често бабата. Но и за втората баня въпросите остават, несигурността – също.
Отговор на най-честите въпроси, които вълнуват младите родители, дава педиатърът д-р Екатерина Потеряева.
Да къпете или да подмивате
Младите родители често питат да къпят ли новородено, щом го заведат у дома или просто да го подмиват.
Първият и основен съвет е, че докато пъпната връв не падне и пъпната раничка не заздравее, е препоръчително детето да не се къпе. Възможно е и необходимо да го измиете, но е добре да отложите къпането, което може да намокри остатъците от пъпната връв.
Съветът е остатъците от пъпната връв да не се мокрят. Те постепенно и бавно ще изсъхнат и ще паднат сами.
Трябва ли да преварявате водата за ваничката
Ако къщата има централно водоснабдяване или вода, която може директно да се пие, тогава не е необходимо да я преварявате.
Основната задача на преваряването е да направи водата бактериологично безопасна. Така ще се избегне рискът от омфалит - бактериално възпаление на дъното на пъпната рана. Чешмяна вода е бактериологично безопасна и отговаря на изискванията.
Снимка: Guliver / Getty
Къде да къпем бебето? В голямата вана или в малка ваничка
Това е въпрос на удобство. Достатъчно е да измиете добре голямата вана и да я напълните с малко вода. Няма никакъв медицински проблем бебето да се къпе и семейната вана.
Понякога за родителите е по-лесно да къпят новородено във ваничка. Обемът ѝ е по-малък, може да се постави на стойка и не е нужно да се навеждат много (по този начин гърбът се уморява по-малко).
Не виждам никакъв медицински проблем бебето да се къпе и семейната вана, която е по-голяма.
Каква трябва да бъде температурата за къпане при първата баня
Обикновено се препоръчва температура на водата 36-37°C. Бебетата бързо се прегряват, така че не е необходимо да е по-топла. Не бива водата при първата баня след излизане от родилното да е по-хладна.
По-късно може постепенно да намалите градусите.
Колко време да продължи къпането
Зависи от комфорта на бебето. Някои деца не обичат водните процедури, други – не.
Не е необходимо банята на новороденото да продължава повече от 10-15 минути. Ако бебето реагира негативно, го къпете по-рядко и по-кратко.
Снимка: Guliver / Getty
Кога трябва да се къпе бебето: сутрин, следобед или вечер. Ежедневно или веднъж седмично
Можете да къпете бебето, когато ви е удобно. Някои се успокояват от водната процедура. След това може да пристъпите към ритуала за сън. Други, напротив, от къпането се превъзбуждат. В този случай е по-добре да къпете бебето сурин или следобед.
Няма ясно становище дали е нужно бебето да се къпе всеки ден. За съжаление чешмяната вода има и едно неприятно качество - доста е твърда. Тя е с високо съдържание на калциев карбонат, което увеличава риска от атопичен дерматит.
Затова не е нужно бебето да се къпе всеки ден. Достатъчно е ежедневното да се подмива, а да се къпе във ваната два пъти седмично.
Трябва ли да се пазят ушите. Могат ли да бъдат потопени във водата?
Ушите могат да бъдат потопени във вода. Няма нужда да ги затваряте или запушвате. Между външния слухов канал и средното ухо се намира тъпанчевата мембрана, която не пропуска вода. Следователно, когато влезе във външния слухов канал, водата ще излезе сама. След къпане обърнете бебето първо на едната страна, след това на другата.
Как да миете бебето
В повечето случаи е достатъчна само вода. Ако по някаква причина имате нужда от сапун, по-добре за използвате мек душ гел или душ олио за чувствителна кожа.
Всички тези средства се продават в аптеките и се препоръчват за новородени. Те не съдържат консерванти, парабени, аромати, оцветители. Не изсушават кожата и са подходящи за деца с чувствителна, суха и атопична кожа.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари