4 правила за поставянето на цел и за реализацията ѝ
Снимка: Getty
Като начало, предлагам да разберем какво е правилното желание и как да го формулираме. От това в голяма степен зависи от вероятността за неговото изпълнение.
Мъдрите родители, за да подкрепят вярата на детето в Дядо Коледа, го молят да му напише писмо - в него детето записва на хартията най-съкровените си мисли. Възрастните трябва да правят същото и с личните си желания.
Всъщност желанието не е нищо друго освен цел.
Как можете да подходите към процеса на поставяне на цели
Има една много яка SMART схема, описана от американеца Джордж Доран през 1981 г.
Тя е добре позната на бизнесмени, ръководители на проекти, които искат да подобрят работата на компанията. Но та може да се приложи ефективно и в личния живот.
Основното е: желанието да е конкретно, измеримо, постижимо, уместно, да има времева рамка, обяснява психологът Михаил Денисов.
Specific
Measurable
Achevable
Rerevant
Time-bound
Конкретност
Желанието не може да бъде абстрактно. Важно е ясно да разберете какво искате и под каква форма трябва да бъде изпълнено. Но не се заблуждавайте. Понякога хората казват едно нещо на глас и мислят за друго. Затова има израз: „Внимавай какво си пожелаваш“.
Тук важи правилото: една цел, един резултат. Следователно, ако целта е мащабна, тя трябва да бъде разбита на по-малки, а тяхното изпълнение от своя страна ще доведе до крайния резултат.
Измеримост
Необходимо е да се определи в каква форма, в какви единици (долари, евро) виждате крайния резултат. Например: кола, „Мерцедес“, черен, един.
Освен това е важно да осъзнаете какво доказва, че желанието ви се е сбъднало - одобрен банков кредит за колата или колата, която да е вече в гаража?
Достижимост
Тук трябва да помислите и за най-малкия детайл, заради който ( ресурси- парични, временни и т.н.) мечтата може да се превърне в реалност. Както и да набележите критичните фактори, които могат да се намесят.
Странно ще е да си поставите за цел да станете пилот на междугалактически кораб. Защо? Защото такава техника все още не е създадена и е безразсъдно да чакате първия полет, дори и да покриете всички останали условия.
Уместност
Днес искате да смените професията си, а утре се увличате от китайската философия да не правите нищо.
Разберете преди всичко себе си. Решете какво наистина искате в този момент и кое на първо място е важно за вас.
И тогава можете да си фантазирате колкото си искаме, но колкото по-реалистично е желанието, толкова повече шансове има да се сбъдне.
Времева рамка
Вселената може да отговори на молбата ви със светкавична скорост или може да минат години. За да се сбъдне една мечта, е важно да се определи крайният срок, в противен случай това, което ще бъде изпълнено в неподходящ момент, може не само да не донесе радост, но и да се превърне в пречка в живота.
Е, преценете сами: мечтаете за собствена къща, изтеглили сте ипотека, но изведнъж срещате красив мъж и отивате заедно на романтично пътуване ... Не би ли било по-добре да похарчите спестяванията си за нещо, което ще донесе радост тук и сега?
Това са техническите параметри на поставяне на цел.
А ето и основните правила, които ще ни помогнат за изпълнението им.
1. Желанията винаги се пишат в сегашно време. Те трябва да имат точно определен срок, иначе са безсмислени. Правилен вариант: „През юни 2023 г. се нанасяме в апартамента.“
2. Не се използва отрицание. Често срещана грешка е използването на откази и отрицателни думи: „не“. Висшите сили, които отговарят за изпълнението на желанията, не възприемат или просто игнорират такова съобщение, а освен това частицата „не“ може да се изгуби по пътя и вашето желание „Не искам да бъда самотен“ ще добие обратното значение. Защото ние привличаме това, за което мислим. Казвайки „Не искам да бъда самотен“, ние автоматично мислим за самотата, а казвайки „Искам да се оженя“ - за брак, семейството.
3. Описвайте целта с много епитети. Така ще изградите детайлен образ на това, за което мечтаете. Оттук следва следващото правило - детайлизиране на мечтата. Дори ако ви се струва, че желанието е банално – например искате нова чанта, посочете нейния цвят, форма, материал. И не забравяйте да опишете чувствата, които ще ви обземат, когато тя стане ваша.
Друга важен момент е, че когато мислите за себе си, не трябва да забравяте за другите. Вашето желание не трябва да им вреди. Завършете писмото с думите: „Нека сбъднатото ми желание донесе радост и щастие на мен и на всички, за които това желание се отнася“.
Мона Василева
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари