Децата могат да видят там едно от най-опасните животни на планетата
Снимка: Shutterstock
Той се казва Окси и е синьопръстенен октопод.
На външен вид е много красив и ефектен, точно като рисуваните подводни обитатели в анимационните филми.
И умее да се преобразява мигновено, за да се слее невидимо с околната среда.
Окси обаче е изключително отровен. Всъщност този вид е едно от най-опасните животни на планетата.
Макар и с миниатюрни размери – между 12 и 20 см, той съдържа отрова, която е стотици пъти по-силна от цианида. Само едно ухапване е достатъчно, за да почине човек в рамките на час и половина.
Добрата новина е, че в родното Черно море няма как да срещнете Окси. Нито в близките до нас морета, тъй като естествената му среда е далеч от нас.
По-добрата новина е, че може да го видите на живо без никаква опасност от срещата ви.
Окси е най-новият обитател и „експонат“ в Регионалния природонаучен музей в Пловдив. И вече се радва на огромен интерес от малки и големи.
Той е дошъл от Индонезия и все още е под стрес, тъй като се адаптира към новия си дом.
Името на този октопод идва от красивите сини пръстени по тялото му – около 50 на брой, които могат да се видят, непосредствено преди да атакува.
„От пет години се опитваме да вкараме това животно в България, доста трудно беше транспортирането му. Това реално е най-отровното животно на планетата, може да убие с едно ухапване до 25-26 човека“, разказа д-р Огнян Тодоров, директор на Регионален природонаучен музей – Пловдив, пред БНТ.
Синьопръстенният октопод обаче напада изключително рядко. „Може да пусне отровата си единствено в момент, в който бъде много сериозно притеснен, ако се опитате да го хванете с ръка, да го смачкате“, допълни специалистът.
Макар да оглавява класацията на отровните видове, този октопод не дълголетен.
„За съжаление, живеят доста кратко, около година, година и половина при добре създадени условия. Храни се със скариди, с малки ракообразни, при нас ще го храним основно със скариди“, каза още д-р Тодоров.
Още в първия ден от идването си в музея, Окси предизвикал много голям интерес.
В Природонаучния музей в Пловдив, освен най-отровното животно на планетата, могат да се видят още и някои от най-отровните риби на планетата: риба камък, риба балон и риба скорпион.
Нещо, което със сигурност силно ще впечатли всички деца.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари