Учените са установили, че желанието за моментно удоволствие е пагубно за производителността и бъдещето на личността
Снимка: Shutterstock
Колко пъти сте чували фразите „живей за момента“, „живееш само веднъж“ или „сграбчи момента“? Тези страхотни съвети добавят малко спонтанност към живота ви, но възползването от краткосрочни възможности води до това, че сте доволни от малко сега, вместо да очаквате повече в бъдеще. Тази тенденция е известна като моментно пристрастие. Това се отразява негативно на дългосрочното планиране, вземането на решения и производителността.
Науката за моментните пристрастия
Класическият експеримент, използван за илюстриране на моментните пристрастия, е въпросът „Кое бихте предпочели - 100 долара днес или $110 на седмица отсега натататък?“ Желанието за незабавно удовлетворение ще накара мнозина да вземат $100 веднага, вместо да чакат забавено удовлетворение от продължително получаваната сума. Предпочитанието на малки незабавни награди пред очакванията за големи в бъдеще е известно като моментно пристрастие.
Моментното пристрастие не е ново явление. Мечтите и желанията за мигновено удовлетворение са познати още от древните гърци, а съвременните психологически изследвания върху това когнитивно пристрастие започват през 30-те години на миналия век.
Но едва през 1968 г. Едмънд Фелпс и Робърт Полак въвеждат термина моментно пристрастие. Техният модел описва склонността на много хора да отстъпват големите бъдещи награди, в полза на по-малки, но незабавни.
Проучването цели да покаже неврологичните реакции на мозъка, когато участниците са били помолени да вземат решения вместо други хора. Изследователският екип, ръководен от д-р Констанс Албрехт, установил, че областите на мозъка, свързани с наградата, са изпитали най-силно активиране, когато участниците са били помолени да вземат решение, което ще доведе до незабавна награда.
Обратно, когато наградата е била зададена като забавена, се наблюдава много по-слабо активиране в центровете за възнаграждения на мозъка. Аналогични закономерности се наблюдават и в емоционалните центрове на мозъка.
Различни изследвания са изучавали различни области на мозъка, които участват в моментните пристрастия. Например Марк Витман и колегите му са помолили хората да направят хипотетичен избор между незабавна награда и такава, която ще бъде отложена с поне една година.
Изследователите са установили, че когато участниците изберат да изчакат забавена бъдеща награда, има силно активиране в задната инсуларна кора, структура, която се намира под външните гънки на мозъка. Обратно, изборът за незабавна награда довежда до активиране на част от системата за награди, която е дълбоко в мозъка.
Витман и колегите му са стигнали до заключението, че тези със силно активиране в частта за награди, която е дълбоко в мозъка, изпитват пристрастрастяване, което води до желание за незабавни награди и трудности при евентуално забавяне на наградата, дори и ако търпението за това може да доведе до по-голям успех.
Как моментните пристрастия оказват влияние на успеха
Изкушаващо е да получите наградите, които са налични в момента, но тази когнитивна пристрастност оказва влияние върху бъдещото ви аз. Например, въпреки, че сте работили усилено, за да получите място в юридическия факултет, след това сте се поддали на пристрастията на момента и настоящето и сте прекарали по-голямата част от времето си в намиране на нови приятели за сметка на изпитите.
Предлагането на по-висока заплата ще ви накара да забравите за дългосрочните кариерни цели, докато търпението и очакването ще осигурят възможности да намерите мечтаната работа и потенциално дори по-висока заплата.
Импулсивността е тясно свързана с моментните пристрастия, а желанието за незабавно удовлетворение често води до безразсъдно харчене. Вместо дългосрочни инвестиции, ние харчим пари за "приятни" покупки. Но резервирането на самолетни билети, екскурзии, обиколки или билети за театър всъщност е свързано с необходимостта да се измъкнем от вихъра на ежедневието.
Моментните пристрастия водят до отлагане и забавяне. Вместо да напредвате по проекта си предсрочно, ставате жертва на моментно удоволствие, като гледане на телевизионно шоу. В този момент с това занимание ще се почувствате по-добре, но в крайна сметка това ще доведе до допълнителен стрес, когато трябва да ускорите темпото, за да завършите работата.
За щастие има практически начини да се справите с моментните пристрастия и да избегнете отрицателното им въздействие върху взимането на решения, дългосрочното планиране и производителността.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари