Има един показателен признак
Снимка: Shutterstock
Детето тръгва на детска градина или на училище. Има един период на адаптация, когато и то, и родителите са под напрежение.
Дали ще се справи? Колко бързо ще се адаптира и дали това няма да е свързано с много допълнителни проблеми?
За всяка трудност често чуваме обяснението на майките: „Ама то още не се е адаптирало!“, а детето примерно вече две години посещава детско заведение.
„Адаптацията не може да продължава вечно“, обяснява психоложката Ана Висоцка, специалист по детско развитие и обучение, лектор на Family Tree. Тя дава практичен съвет как родителите могат да се ориентират, дали детето не е тръгнало прекалено рано на училище, преди да е готово за обучение и кое може да ги насочи и да им помогне да решат проблема.
„Има един прост сигнал, който може да ориентира родителите и да им помогне да разберат дали детето има проблем с адаптацията, или не.
Те трябва да наблюдават как реагира организма му. Могат да си водят и дневник. И да съпоставят колко дни е ходило на училище и колко е отсъствало по някаква причина.
За мен това е най-точният показател за адаптацията“ , обяснява психоложката.
При повечето деца отсъствията зачестяват към края на втория срок, защото се натрупват повече пропуски, а умората се увеличава.
И, ако то никак не може да се адаптира към училището, изведнъж се появяват много здравословни проблеми.
Това не са само традиционните вирусни заболявания, които през зимата и през преходните сезонни са по-чести. То може да се оплаква, че го боли глава, корем, че не вижда добре на дъската или в тетрадката ... и какво ли още не.
С всичко това детето ви дава сигнал, че не може да ходи на училище. Същото се отнася и за детската градина.
Подобни реакции може да има и спрямо извънучилищните занимания – спорт, език, музика. Достатъчно е любимият преподавател или треньор да бъде сменен, и хлапето губи интерес и не може да се адаптира към новия.
„Болестните“ симптоми естествено не са единственият признак, който сочи, че на детето му е трудно и не може да се адаптира, но те са прост ориентир, който би помогнал на всеки родител, според психоложката.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари