Оказва се, че отговорът не е еднозначен
Снимка: Guliver / Getty
Ако в детството си, щом настинете или се разболеете сериозно, сте чували упреци от родителите, вероятно ще си спомните, как сте се чувствали.
В повечето случаи – виновни.
Подобно отношение не е рядкост и сега, в съвременното общество.
Потвърждават го коментари, които споделят родителите в Twitter.
„Мразя този свят, в който едно дете се срамува, че е се е разболяло, сякаш е виновно затова“, пише @mrSoftTod и с поста си възбужда много коментатори.
Често болестта на детето предизвика прилив не на съчувствие, а на агресия у възрастните. Особено, ако то боледува често и това е повод майката да отсъства от работа, обърква творческите ѝ планове, защото тя няма на кого да го остави през деня, нито на кого да разчита за помощ.
А болното дете страда и
изпитва чувство за вина.
„Спомням си, че челюстта ми се измести, болеше силно, а баба ми крещеше колко съм лош, отвратителен и като цяло какъв глупак съм, защото това се случи в началото на учебната година ... Но не беше умишлено, ”, припомня си @ Stupid_boy_3.
„Майка ми винаги ме обвиняваше и се караше, когато се разболеех. Обясняваше, че сега ще трябва да харчим пари за лекарства“, оплака се @wuwu_guy.
Има и по-крайни случаи, става ясно от коментарите. Някои някои деца
дори се страхуват да съобщят
на родителите си неприятните новини.
„Криех, че ме боли гърло и имам ангина в продължение на три дни, защото се страхувах, че майка ми ще се разсърди много. Накрая си признах, защото сливиците ми бяха така възпалени, че не можех да говоря“, разказва @baby_mothh.
Подобна е историята на @Masha_Sowa: „Като дете се страхувах да кажа на родителите си, когато ме болеше гърлото и в най-ранните етапи криех. Надявах се, че всичко ще изчезне и ще мине от само себе си.“
„Отивах и тайно си правех гаргара. Да, и сега го правя. Снощи се опитах да извадя хапче от блистера възможно най-тихо, така че да никой да не разбере, че не ми е добре“, споделя @BigNotLoX.
Други пък родители
не признават, че детето им е болно
Опитват се да убедят и околните, че то е здраво и, че нищо му няма.
„Сега гледам как родителите на моя приятел сутрин излизат от къщи с думите „ няма температура, всички вие се заблуждавате. Спокойно, няма да умре “, описва истински случай @unbelievableyea.
Ето какво споделя в социалната мрежа @lyblybangchana.
Налага ѝ се да остане месец в болница, а нейните съученици разказват, че учителят в клас непрекъснато коментира по неин адрес, че „ученето е по-важно от здравето “.
Подобна позиция явно имат и някои лекари, които подценяват болестта и
не проявяват съчувствие
„Веднъж отидох на училище с гнойно и възпалено гърло, защото лекарят каза, че симулирам, защото просто не искам да ходя на училище“, пише @ LexHit1.
Такива случаи не са изключение, въпреки че повечето хора са наясно, че е невъзможно нарочно да се разболееш.
В повечето случаи детето се чувства виновно, без естествено да има вина – че не си е сложило суитчър, когато навън е станало студено, че не се е преоблякло, след като се е изпотило и е ритало футбол, че е пило студена вода от чешмата ...
Не бива обаче хлапето да се страхува да признае, че не му е добре, защото ситуацията може да е животозастрашаваща. Задача на родителите е да го уверят, че няма нищо страшно и винаги, когато се чувства зле, трябва да им казва.
В крайна сметка никой не е застрахован и предпазен от болест, а когато се случи, всеки се нуждае от любов, разбиране и грижа, а не от скандали.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари