Простото мислене води до по-безопасни планове, по-добра комуникация и по-лесно изпълнение
Снимка: Shutterstock
Основателката на Ness Labs Ан-Лора Льо Канф припомня, че най-често, най-простото решение е най-жизнеспособното.
Често предпочитаме сложните решения пред прости, непонятен маркетингов сленг вместо ясни обяснения, многоетапно внедряване вместо по-директно изпълнение.
Сложността придава на продуктите ореол на авторитет, който търговците използват, за да добавят тежест и да демонстрират опит. Сложните процеси забавят вземането на решения, създавайки илюзия за производителност.
Защо хората не разбират силата на простотата? И как можете да балансирате простотата и сложността?
Когато няма какво да бъде отнемано
Простото мислене води до по-безопасни планове, по-добра комуникация и по-лесно изпълнение. Силата на простотата е очевидна през цялата история, стратеги и художници са я преследвали:
- Keep it simple, stupid
Принципът KISS, за който се твърди, че е измислен от гениалния авиоконструктор Кели Джонсън, прави простотата ключова цел на проектирането, аргументирайки се че повечето системи се представят по-добре, ако се поддържат прости.
Един ден Кели Джонсън донесъл няколко инструмента на екипа от инженер-конструктори и им поставил следната задача: средностатистически механик трябва да може в полеви условия да ремонтира реактивния самолет, който те проектират, използвайки само тези инструменти. Тоест, проектът трябва да е прост до идиотизъм.
- По-малкото е повече
Известният архитект Лудвиг Мис ван дер Рое, който се смята за един от пионерите на модернистичната архитектура, постоянно повтарял този афоризъм: „По-малкото е повече“.
Той се стремял да подреди необходимите строителни компоненти по начин, който да създаде впечатление за изключителна простота, като понякога препрофилирал определени елементи, за да бъдат мултифункционални.
- Опростете и след това добавете лекота
Колин Чапман, един от лидерите на минималистичното движение, основател на Lotus Cars, призова дизайнерите си да „опростят и след това да добавят лекота“. Създател на първия в света състезателен автомобил- монокок с шаси от цял алуминиев лист, Чапман се е стремял да използва възможно най-малко части в автомобилите си. Днес много продуктови дизайнери все още използват магията на изваждането за създаване на иновации.
Силата на простотата действа и в литературата. Опитвайки се да разкрие престъпление, най-известният детектив е уверен, че „най-простото обяснение често е най-правдоподобното“. Антоан дьо Сент-Екзюпери също пише: „Изглежда, че съвършенството се постига не когато няма какво да се добави, а когато няма какво да се отнеме“.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари