Те ги възприемат като норма, околните често ги критикуват
Снимка: Guliver / iStock
Хората винаги преценяват и пречупват възпитателните похвати през своя опит и култура. Това формира разликите, когато става дума за родителството.
Как изглеждат нещата в Съединените щати?
Има поне осем традиции във възпитанието, които американците възприемат като норма. Но за някои хора те могат да изглеждат странни, дори неприемливи. Събра ги сайтът detstrana.ru.
Дете на каишка
Много американски родители използват повод, когато разхождат детето си – като малко кученце. Независимо, че в пресата периодично има дискусии по темата дали това е разумно. Противниците на тази традиция твърдят, че това не е полезно и се отразява на характера. А тези, които ги ползват се аргументират с безопасността му. Те обясняват, че когато са на оживени и многолюдни места, каишката им дава сигурност, че няма да загубят хлапето в тълпата. Други се чувстват по-спокойни и по-малко стресирани, особено когато разхождат 2 и повече деца и е трудно или даже невъзможно да ги удържат около себе си.
Лягат си рано
В много страни учебният ден започва в 7.30. Това за доста от родителите е мотив да изпратят децата в леглата в по-ранен час вечер. Много американски родители следват правилото: в 19:00 детето трябва да се отправи към леглото. Така те си осигуряват малко спокойни часове, които да са само за тях или поне един час допълнителен сън.
Проходилка
Това „приспособление“ се ползва с популярност в САЩ.
Снимка: Guliver / iStock
За разлика, примерно от съседна Канада, където проходилките са забранени с закон. Ако родителите ги използват, могат да бъдат глобени. Канадците смятат, че проходилката затормозява развитието на детската моторика и крие риск от травми.
Загряват водата в микровълновата
Има просто обяснение – водата лесно и по-бързо кипва. Не се налага да се харчат пари за купуване на електрически чайник. Това може да ви изглежда странно или да стане повод за шеги. Макар че различните нации имат достатъчно странни навици, които могат да бъдат и повод за смях. Например традицията на австралийците и през зимата, и през лятото да носят шапка и ботуши.
Странни имена
Преди години от САЩ тръгна модата децата да се кръщават с имена на холивудски звезди и тръгна по целия свят. Днес пък американците все по-често дават на децата си странни имена. Някои от тях се произнасят трудно и от самите децата, и от околните. Тази мода обаче става все по-масова не само за Америка.
Тонове играчки
Статистиката кочи, че средният американец годишно харчи до 500 долара за играчки.
Това прави по около 40 долара на месец.
Много капацитети в сферата на образованието твърдят, че това разваля характера на детето.
Дали е така? Дали не е по-разумно да ги получава само на рождения си ден и на Коледа, например?
Празник за обявяване пола на бъдещото бебе
Виждали сме тези тържества по филмите и в социалните мрежи. Гостите носят на майката и на бебето подаръци. Купуват им неща, които смятат, че ще са полезни. Традицията датира отскоро – от преди десетина години, но вече „зарази“ целия свят.
Късно „запознанство“ с гърнето
Памперсите са скъпи, а носенето им с години, излиза цяло състояние на родителите, но пък им пести нервите.
Снимка: Guliver / iStock
На теория колкото по-рано детето започне да ползва гърне, толкова по-добре. Но повечето от тези, които гордо рапортуват, че едногодишните им хлапета не ползват памперси, живеят някъде в топлите страни.
Психолозите са единодушни по въпроса - подходящата възраст детето да почне да ползва гърне е между 2 и половина и 4 години. Нещо, което американците практикуват, отлагайки максимално във времето. И чакат момента, когато детето само ще бъде готово.
Има и други типично американски навици. Например да дават на децата фастфууд или газирани напитки. Нещо, което докарва шок на френските родители.
Светът обаче се променя с такава скорост, че границите между културите се заличават по-бързо, отколкото човек може да си представи.
Интересно кои от нашите възпитателни методи ще изглеждат нормални за внуците ни?
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари