Забележки за външния вид, прекомерно обгрижване, високи изисквания ...къде бъркат родителите
Снимка: Getty
Вероятно искате дъщеря ви да расте щастлива и успешна. Проверете дали принципите на възпитание и отношение, от които се ръководите днес, няма да ѝ попречат да направи това?
7 принципни грешки изброяват специалисти на Parents.
Грешка №1: Твърде много грижи за външния вид
„Винаги трябва да внимаваш как изглеждаш, ти си момиче“, „Забрави за десертите. Няма да е лошо, ако свалиш няколко килограма“, „Тези панталони те правят по-дебела“ ...
Случайно изпусната забележка или прибързан съвет може да накара момичето да мисли, че не заслужава любовта на родителите си, защото те непрекъснато се опитват да я „подобрят“. Оттук идват и комплексите и постоянното недоволство от фигурата ѝ.
Въпреки рекламите и популярните блогове не акцентирайте вниманието на момичето върху външния му вид и не изисквайте от нея да изглежда перфектно.
Огледайте се: има много различни стилове и типове фигури. А някои, които не са стройни, могат да бъдат щастливи днес и в бъдеще.
Снимка: Getty
Грешка №2: Говорите лошо за баща ѝ
Каквото и да прави бащата, не говорете лошо за него пред дъщеря си. Създайте комфортна среда за общуване и изграждане на доверие. Бащината любов е основата, благодарение на която дъщеря ви, години по-късно, ще може да намери надежден партньор и да създаде собствено семейство.
Вместо да обсъждате недостатъците на бащата с дъщеря си, споменавайте по-често неговите добродетели.
Грешка №3: Очаквате дъщеря ви да бъде точно като вас
Някои дъщери и майки са като две капки вода, но това далеч не винаги е така: децата могат да се различават значително от родителите си по външен вид, навици, интереси.
Бухалите понякога се раждат в семейство на чучулиги, рокерите понякога се раждат от родители, които обичат класическата музика, талантливите артисти се раждат в семейство на скучни финансисти, а неудачниците се раждат от интелектуалци.
Всеки човек има свой собствен път, не очаквайте от дъщеря си, че тя ще бъде като вас във всичко. Приемете я такава, каквато е, подкрепете нейните интереси и стремежи, за да ѝ помогнете да открие способностите си и да намери радостта в живота си.
Грешка № 4: Карате я да играе с кукли
Куклите все още се считат за любимите играчки на момичетата по целия свят. Но ако детето ви не проявява интерес към тях, няма от какво да се притеснявате. То може да създава ролеви игри с различни герои: конструктори или плюшени играчки.
Момичетата се учат на съпричастност и грижа, докато играят с домашни любимци. Така че няма смисъл упорито ѝ да предлагате някоя красива кукла.
Снимка: Getty
Грешка № 5: Защитавате дъщеря си от всички проблеми
В идеалното патриархално общество преодоляването на трудностите лежи върху плещите на мъжете, а за жените остава само да стоят „на завет“, зад каменната стена. Но в реалния живот нещата са различни, така че е важно момичетата да знаят как да се справят и да са готови за трудности.
Желанието на родителите да защитят дъщеря си от различни проблеми води до ниско самочувствие и страх от провал. Нека момичето понякога прави грешки, да поема отговорност за тях и да се справя само с последствията.
Грешка №6: Имате нереалистични изисквания
Понякога родителите очакват твърде много от дъщерите си: да започнат да четат на 4 години, да бъдат пълни отличнички в училище, да бъдат шампиони в спорта, да поддържат приятелски отношения с връстниците си, да поддържат стаята си чиста, да знаят как да готвят вкусно и никога да не забравят да поздравят баба си за рождения ѝ ден.
Нереалистичните изисквания на родителите могат да предизвикат безпокойство у детето и да доведат до хроничен стрес. Момичетата са разочаровани, че не оправдават очакванията на родителите си. В същото време дъщерите искат да бъдат приети и разбрани, а не да стоят на най-високото стъпало на пиедестала.
Грешка №7: Избягвате откровени разговори
В много семейства все още теми табу са тези за пубертета и сексуалността. Друга трудна тема за възрастните е тази за емоциите и психологическите проблеми. Но ще бъде много по-добре, ако дъщеря ви може да обсъди всичко това с вас, отколкото да търси информация от непознати или във форуми в Интернет.
Отделете време да говорите с нея по трудни теми или ги обсъждайте периодично, докато вършите ежедневните си задачи. Основното е да изясните на дъщерята, че има близки хора, с които може да говори, да попита всякаквио „неудобни“ въпроси, да поиска помощ. И винаги ще бъде разбрана и подкрепена.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари