Коментар на специалист за промените, които настъпват в сивото вещество
Илюстрация: Getty
Веднага след като роди, жената се променя. Някак е по-разсеяна, забравя, по- емоционална е – лесно се натъжава или пък избухва в безпричинен смях.
Всичко това се дължи на промени, които настъпват в мозъка.
Какво точно се случва и защо, обяснява клиничният психолог Бетани Кук.
1. Сивото вещество в мозъка се свива
Сивото вещество изгражда най-външния слой на мозъка, а цветът му се дължи на високата концентрация на невронни клетки. Именно този слой играе решаваща роля в изпълнителските функции, моторния контрол, емоционалната регулация, социалното познание и всяка друга форма на обработка на информация.
Изследване от 2016 г. на д-р Елселин Хекзема и публикувано в списание „Nature Neuroscience“ установи, че мозъкът на бременните и родилките рязко и драматично се променя. Една от промените е, че обемът на сивото вещество намалява.
„Може да не звучи много приятно, но това всъщност не означава, че след раждането сте станали по-тъпи“, обяснава д-р Кук.
Според нея намаляването на сивото вещество е полезна адаптивна промяна. Благодарение на това майките могат правилно да разпределят ресурсите си и да ги насочат към грижите за детето.
2. Мозъкът премахва ненужните неврони
„Синаптичното подрязване“ е естественият процес на премахване на неврони, които вече не са необходими на мозъка. Процесът се засилва по време и след бременността.
„С това нейният мозък става по-компактен и изобретателен“, казва д-р Кук.
3. Мозъкът е претоварен
„Мозъкът на жената след раждане се превръща в компютър, който не спира да работи, проследява и изчислява всяко движение и звук на бебето“, казва д-р Кук.
Умът на майката не може да се изключи или да премине в режим на готовност. Добавете към това хормоналните промени и ще си дадете обяснение, защо мозъкът ѝ е претоварен. Ето защо, понякога изглежда, че майката е „загубена“ във времето, чувства се някак объркана, въпреки че всъщност прави всички обичайни неща по-бързо от преди.
Снимка: Getty
4. Растеж на префронталния кортекс
Проучвания показват растеж в префронталния кортекс на мозъка на майката, която скоро е родила. Този дял е отговорен за ученето, планирането и преценката.
Учените също така констатират растеж в теменните лобове (те са емоционалният контролен център на мозъка) и темпоралните лобове, които са свързани със съчувствието и разбирането.
По същество това подобрява способността на майката да се научи да разчита невербалните знаци, позволявайки по-дълбоки връзки и привързаност. И още нещо. Промените зареждат майката с допълнителното търпение, от което се нуждае, за да се грижи за бебето си.
5. Амигдалата в мозъка се увеличава
Увеличава се тази част от мозъка, която участва в обработката на заплашителни стимули и, която активира реакцията на тялото към опасност. Това прави майката по-чувствителна и отзивчива към нуждите на новороденото.
6. Паметта може да се затрудни
Някои изследователи казват, че всички изброени структурни промени в мозъка влияят на паметта.
„Предполага се, че еволюцията е принудила жените да „забравят“ за болката от раждането, за да има по-голям шанс за продължиние на рода“, обобщава Кук.
Мона Василева
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари