Блез Паскал, Бил Гейтс и други големи мечтатели
Блез Паскал, снимка: Shutterstock
За да направиш важно откритие не е нужно да имаш докторска степен – това доказват много големи личности, които са направили големи открития на ранна възраст, и са преобърнали науката и техниката. В детска възраст се зараждат таланти и способности, тогава се извършват и научни открития, които могат да променят света.
Как детските мечти се превръщат в големи изобретения, разказва letidor.ru.
Бил Гейтс
Своят път в науката и предприемачеството основателят на Microsoft и един от най-богатите хора на планетата започва със създаването на играта Tic-Tac-Toe в BASIC.
Снимка: Guliver / Getty images
13-годишният Уилям Гейтс бил в частното училище „Лейксайд“ и се увличал от програмирането. Едни от първите компютри, когато съвсем малко хора са знаели за тях, били доставени в това училище и младият Гейтс бил силно привлечен от тях.
Изчел всички налични справочници и учебници за тях и можел да седи пред екрана по цяла нощ. Когато учителите открили способностите му, му казали да напише програма, която да състави учебната програма на класовете.
„Беше трудно, но резултатът си заслужаваше. Когато приключих, разбрах, че нямам абсолютно никакви часове в петък! И още по-хубаво беше, че във всичките ми часове има непропорционално голям брой красиви съученички“, шегува се след години Гейтс, говорейки пред ученици от Lakeside School.
По-късно той с приятели започва да работи за компютърна компания, а на 17-годишна възраст момчетата създават собствена организация, която прави програми за отчитане на уличния трафик. След време милиардерът признава, че ако не са били учителите от Лейксайд, които са му поверили важната задача, нямало да съществува и Microsoft.
Фило Фарнсуорт
Ако попитате който и да е кой е създал телевизорът, ще получите различни отговори. Правилният е Фило Фарнсуорт.
Американският инженер, по спомени на негови приятели, учел лесно, бързо и много се интересувал от техника.
Фило още нямал 15 години, когато се увличал да ремонтира двигатели и превърнал ръчната перална машина в електрическа. В училище той поразявал с успехите си по физика и химия и на 15 скицирал една от системите на електронния телевизор – дисекторът. Когато показал рисунката на един от учителите си, той бил силно впечатлен и посъветвал момчето непременно да продължи да се развива в тази посока. Фарнсуорт послушал учителя си и след 6 години, през 1927 г., получил патент за изобретяването на електронния телевизор.
Илън Мъск
Прочутият визионер, милиардер и многодетен баща още като малък е станал знаменитост.
Илън Мъск споменава в интервюта, че е заработил своите първи 500 долара на 12 години, когато е написал компютърната игра Blastar. Нейният код е публикуван в южноафриканското списание „Персонален компютър и офис технологии“ през 1984 г. Това не е шедьовър на програмирането, но е белег, че създателят му има огромен потенциал. В кратката анотация на играта се обяснява, че участниците трябва да унищожат извънземен космически кораб с водородни бомби и бойни апарати на борда.
Снимка: Guliver / Getty images
Не е никак чудно, че малкият Илън е избрал именно тази тема, защото от дете той бил запленен от приключенските романи и научната фантастика. Най-любима му е била книгата „Пътеводител на галактическия стопаджия“ на Дъглас Адамс. Създателят на Tesla и SpaceX от ранно детство е мечтал за Космоса, космическите полети, просвещаването на човечеството в тази посока и когато става голям, започва да реализира тази своя мечта.
Блез Паскал
Известният френски математик още от дете поразява с феноменалните си способности. Блез Паскал е бил на 8 години, когато е доказал 32-ата теорема на Евклид. Имайте предвид, че на тази възраст той не е изучавал дори с основите на геометрията! Когато бил на 19, младежът изобретил сметачна машина, тогава наречена „Паскалина“, а днес можем да я определим като първообраза на съвременния калкулатор.
Снимка: Guliver / Getty images
Бащата на Блез Паскал, Етиен, бил данъчен инспектор и му се налагало често да прави сложни изчисления, за които му помагал неговият син.
Младият Блез смятал, че изчисляването е много уморителен и трудоемък процес, затова решил да облекчи нещата.
Луи Брайл
Не е трудно да се досетим, че човекът, открил за слепите света на науката, литературата, музиката и природата, също е бил незрящ. Луи се е родил в семейство на сарач и през детството си е играл с изрезки от кожа в работилницата на татко си. Когато бил на 3 години, се случила трагедията, преобърнала целия му живот – увредил едното си око с шило и, за съжаление, инфекцията поразила и другото око. Така на 5 години Луи Брайл се оказал напълно сляп.
Родителите направили всичко по силите си, за да не се чувства детето непълноценно – разрешавали му да помага в домакинството, погрижили се за образованието му, обучавали го по музика. Един от учителите му забелязал, че детето се увлича от знанията, и посъветвал родителите да го запишат в Парижкия институт за слепи деца. Там възприемали информацията по слух, а четете преподавали по система с 11 точки, съответстващи на букви – система, която била извънредно неудобна и сложна за запомняне, а и в нея отсъствали препинателни знаци.
Снимка: Guliver / Getty images
Но Брайл бил един от най-талантливите ученици и когато станал на 15, представил на учителите си релефно-точков шрифт, който бил много по удобен за четене и за писане. Въпреки, че тази система била харесана много и от учениците, и от преподавателите, масовото и използване става доста по-късно, едва след смъртта на Луи Брайл.
Така трагичната случайност, в резултат на която момчето изгубило зрението си, в края на краищата довела до нещо добро за незрящите в целия свят, които и до днес се чувстват смислени благодарение на брайловата азбука.
Марина Атанасова
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари