За вежливост и изискано поведение
Илюстрация: Guliver / iStock
Понякога осъзнаваме, че на детето му липсват маниери, когато вече е късно и сме се изложили пред приятели и съседи. Хлапето пък не винаги си дава сметка, че поведението му е неприемливо, че е трябвало да прояви повече вежливост и такт.
Ето 10 правила, които е добре то да усвои:
Обяснете му как работят „вълшебните думи“
Обяснете на детето, че „моля“ и „благодаря“ наистина имат вълшебна сила. На първо място, защото можеш са получиш желаното. На второ място, защото вълшебните думи ще върнат обратно към него частичка от добротата, с която то се е отнесло съм околните.
Научете го да благодари
Не само, когато иска нещо, детето трябва да благодари. Когато е получило неочакван подарък или похвала, е добре да каже „Благодаря“ . Този урок трябва да се усвои в семейството.
Ако мама и татко се отнасят с уважение помежду си, детето бързо усвоява този маниер.
Да се извини
За децата е много трудно да помолят и да поискат извинение. Те са убедени, че винаги са прави.
Затова този урок трябва да бъде поднесен с такт и с уговорка, че може след като се извини, да изложи своите аргументи и да опита да убеди събеседника си, че то е било право.
Да не прекъсва този, който говори
Когато детето прекъсва възрастните, най-често това е повод да го определят като невъзпитано. Дори околните да не го кажат на глас, те си го мислят.
Нека обаче не се притеснява, ако се наложи да се включи в разговора или иска нещо да попита. Обяснете му, че тогава просто трябва да каже: „Извинете“.
Да иска разрешение
Когато взема чужда вещ, детето винаги трябва да попита и да поиска разрешение.
Да чука на вратата
Не е добре да влиза в стаята на родителите, без да се почука на вратата. Затова е редно от най-ранна възраст да научи това правило и винаги да се отнася с уважение към вашето лично пространство.
Родителите също не бива да влизат в стаята му, без да чукат.
Така, един ден, когато детето отиде на гости, винаги ще знае какво да прави, ако вратата е затворена.
Да не обсъжда човек, който седи на близо
Това е правило, което детето учи малко по-трудно. Затова е добре да му обясните, че не е редно да се обсъждат хора и, че не е прилично, защото има риск то да попадне в неудобно положение. Дайте му разбираем пример със ситуация, която е преживяло.
Самите вие също никога не обсъждайте околните и приятелите си в присъствие на детето. Защото то може да повтори това в най-неподходящия момент.
Да прикрива с ръка лицето, когато киха и кашля
Заедно с обяснението, че не е добре да си бърка в носа, научете детето да прикрива лицето си с ръка, когато киха и кашля. С това правило то започва бързо да се съобразява, защото учители и възпитатели в детската градина му го повтарят често .
Да не се протяга през масата, а да помоли за помощ
Не е приятно някой да се просне върху масата, за да вземе солницата, която е в другия край. Обяснете това на детето. Кажете му, че е по-добре да помоли някой да му подаде това, което му трябва.
За се поинтересува от събеседника си
Ако на въпрос на непознат: „Как мина денят ти днес?“, то с усмивка отговори: „Благодаря, добре! А, вашият?“ - няма как да не впечатли околните с изисканите си маниери околните.
Източник, адаптация Мона Василева
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари