7 съвета за преборване на разсеяността
Снимка: Guliver / iStock
Малките деца имат изнервящия навик да си забравят играчките на катерушката, да се връщат от училище без някой и друг учебник; химикалките им никакви ги няма, полупразен е всъщност целия несесер за писане, и блокчето за рисуване изчезва в небитието, и водните боички, и… (На нас ни се е случвало да сме на минус с маратонка, а за потъналите вдън земя чорапи в детската градина въобще няма смисъл да отваряме дума).
Така е - децата могат да бъдат хипер разсеяни и понякога ни се струва, че винаги, и когато пораснат, ще бъдат такива. Но следните неща могат много да помогнат:
1. Изричайте всичко на глас
Фокусирайте вниманието на детето на това какво трябва да направи преди да си тръгне от училище или от детската градина – да провери дали всичко си е в чантата, да си вземе онова, което е дало на друго дете, да си вземе и чантата, да си намери играчките…
Говорете с прости фрази, такива, които ще бъдат запомнени, например: “Вземи си куклата и я сложи на рафта.“ „Прибери си цветните моливи. Порисува си с тях, сега ги върни на мястото им.“
Колкото по-често назовавате предметите, които могат да бъдат забравени, толкова е по-голям шансът детето да си спомни за тях.
2. Бройте предметите
Още един начин от малко да научи цифрите – бройте заедно с детето всички предмети, които взема със себе си навън: камиончето, куклата, маратонките, резервните чорапи…
Поставете условие да провери колко са на брой, преди да си тръгне от детската или от училище. Същото е и ако отивате на гости или на детската площадка.
3. Съставяйте списъци
Записвайте всеки ден това, което детето носи със себе си и сложете списъка там, където детето ще го види, например в несесера с химикалките. Помолете го преди да си тръгне към дома да провери всички вещи по списъка.
Ако детето още не умее да чете, рисувайте – една кукла, два молива, четири чорапа.
Най-добре е да свикне само да рисува подобни списъци – това е увлекателна игра и за него, а и увеличава шансовете да запомни зрително нещата, които да не забравя и губи.
4. Играйте игри за запомняне
Най-простата игра се нарича “Какво изчезна?“ Подредете на масата няколко предмета, нека детето да ги погледа, за да ги запомни, и после махнете едно-две неща. Задачата на детето е да назове изчезналия предмет/предмети. Постепенно увеличавайте количеството предмети.
5. Развивайте вниманието
Редът може да пребори разсеяността, затова приучете хлапето да си прибира нещата на строго определените места. Вечер преди лягане проверявайте заедно дали всичко е на мястото си.
6. Прибирайте всичко излишно
Когато излиза, не му позволявайте да взема със себе си много неща и прегледайте нещата, които е сложило в чантата си – нека там е само най-необходимото. Въведете правило да носи само една играчка в градината или в училище.
7. Не му се карайте
Не е хубаво, няма и смисъл от карането – загубило, загубило. Вместо това, измисляйте игри, ребуси или задачи, които развиват вниманието. Например игра на супергерои, чиято задача е да не загубят нито един молив, или на принцеси, които прилежно са подредили всичко.
Когато играта им е интересна, децата ще запомнят по-лесно.
deti.mail.ru, адаптация Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари