То изпраща противоречиви сигнали и цели да посее несигурност
Пасивните агресори не изразяват директно желанията си, а го правят завоалирано.
Снимка: Shutterstock
Пасивно-агресивното поведение се проявява нагледно в езика – когато хората, които го практикуват, дават мило и драго да избягват спорове и дискусии. Обикновено става дума за особено красноречиви индивиди, които се стремят да внушат на събеседника си гузна съвест.
В тези примери пропастта между думите и намеренията е огромна. Защото не е все едно и при всички положения говорещият е имал предвид точно това. Пасивната агресия изпраща противоречиви сигнали и цели да посее несигурност, като неизменно провокира чувство за вина у онези, към които е отправена.
Коварното тук е, че хора, които си служат с пасивно-агресивно поведение, твърдо вярват в своята правота. Поведението им често върви ръка за ръка с негативна нагласа и с убеждението, че са станали обект на несправедливо отношение или са изискали прекалено много от тях. Във всеки случай пасивните агресори не изразяват директно желанията си, а го правят завоалирано. Те предпочитат да постигат целите си чрез пасивна съпротива.
Според Скот Вецлер, психиатър и ръководител на катедрата по психология в нюйоркския медицински колеж „Алберт Айнщайн“, пасивно-агресивните хора са истински „майстори на избягването“, които се държат така, защото страдат от липса на самоуважение и се страхуват от зависимост и критика. Засегнатите обикновено не са се научили да се справят с агресии, понеже проявите им не са били приемани на сериозно в детството. И вместо като възрастни да изразяват открито емоциите си, те ги задушават. Според други теории пасивно-агресивното поведение по-скоро издава потребност от хармония. Така негативните чувства се потискат, но намират външен израз под формата на пасивно-агресивни коментари.
Когато се сблъскате с пасивно-агресивно поведение, най-важното е да запазите спокойствие и да не позволите да ви предизвикат. Не се поддавайте на гнева, който събеседникът ви сам е неспособен да артикулира. Разобличете тактиките му трезво и умело и му дайте да разбере, че няма да се хванете на въдицата му.
Преминаването към гърне е понякога дълъг процес, който не преминава така гладко.
Снимка: Shutterstock
Повечето младоженци, веднага след сватбата, заминават за една романтична и интимна мечтана почивка.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари