Какви са основните етапи при децата в тази крехка възраст и какво да очаквате
Следенето на развитието на мъничето е много вълнуващо за родителите.
Снимка: Shutterstock
Когато сте наясно с етапите на развитие, през които ще премине вашето бебе през първата му година, това може значително да ви помогне да се чувствате по-спокойни и уверени като родители. Осъзнаването на тези ключови моменти не само ще ви даде възможност да откликвате по-добре на нуждите му, но и ще подпомогне неговото естествено развитие, като създадете благоприятна и стимулираща среда. Ето какви вълнуващи неща предстоят през първата половина от живота на вашето мъниче.
В началото бебето бива привличано от гласове.
Снимка: Shutterstock
Новороденото се появява на бял свят подготвено още от утробата. Първите осем седмици са известни като симбиоза – периодът, в който започва вашата връзка с бебето и се изгражда основното доверие.
Вашето бебе ще се появи с частично развити сетива. Слухът започва да се развива в утробата, но процесът приключва напълно до третия месец. Още от раждането си бебето ще предпочита човешкия глас пред всеки друг звук, като особено силно ще се привлича от гласовете на своите родители и хората, които се грижат за него.
Зрението също се развива частично в утробата. След раждането бебето вижда на около 20-35 см - точното разстояние, за да се фокусира върху лицето но майката, която го храни. Новородените могат да виждат силен контраст, особено черно и бяло, и са в състояние да проследяват много бавно движещи се обекти. На три месеца децата вече започват да различават цветовете.
Около края на първия месец бебето ви вероятно ще може да ви „отвръща“. В този период обикновено малките започват да гукат, но главно, когато наоколо има членове на семейството.
Също така през този период бебето ще развива двигателните си умения, придобивайки по-добър контрол върху мускулите на врата. Постепенно ще започне да завърта главата си, да я повдига и да я обръща, докато е по корем. Възможно е дори да се претърколи на една страна или по гръб. Що се отнася до фината моторика, бебето ще започне да се протяга към играчки и предмети, като хватателният му рефлекс ще премине от неволен към целенасочен.
Между третия и шестия месец бебето става по-комуникативно.
Снимка: Shutterstock
Между третия и шестия месец зрението на вашето бебе значително се подобрява – то започва да предвижда движението на предмети, развива бинокулярно зрение и вижда цветовете по-ясно.
Слухът на децата в този период вече е напълно развит. Бебето ви може да издава радостни звуци, да гука и да започне да повтаря срички като „маа“. То също така разпознава жестове като „чао“ и „ела“, реагира на нежни тонове и се включва в прегръдки и целувки.
Двигателните му умения напредват – може да държи главата си стабилно, да се обръща към познати гласове, да се преобръща, да седи без опора и дори да се плъзга или поклаща на колене. Възможно е да започне да се изправя, хващайки се за мебели или вашите дрехи.
Имайте предвид, че всичко, което попадне в ръцете му, ще отива в устата, тъй като чрез този начин на изследване бебето развива сензорната си памет и мозъчните си връзки.
Eлена Николова по материали от Guide&Grow
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари