И дава ценни насоки за подобен тип връзки
Нарцисистът привидно изглежда заинтересован, но на практика мисли единствно за себе си.
Снимка: Shutterstock
В началото на една връзка хроничният нарцисист може да не изглежда като такъв. Той може да се прикрие под маската на приветлив, очарователен и заинтересован човек, но зад този външен вид се крие някой, който просто е способен да идентифицира партньора, най-добре отговарящ на неговите нужди, за да утвърждава пред целия свят безспорното му превъзходство. Според психиатъра Марсия Сирота, основният проблем на хроничните нарцисисти е, че им липсва усещането за емпатия.
Хроничният нарцисист не е способен да обича, просто защото е твърде зает със себе си. Той може да оцени това, което партньорът прави за него/нея, но само от егоистична гледна точка и най-вече за лична изгода. Нарцисистът: не оценява усилията на другия и не е в състояние да създаде дълбока връзка, защото смята партньора за изразходван и заменим. Отличава се със силен егоцентризъм, но обикновено е много неуверен в себе си, доста чувствителен и обидчив, особено когато бива засегнат. Това прикрива и неговата неадекватност на моменти.
Хроничният нарцисист може да изглежда добър човек отвън и за онези, които нямат пряк досег с него или само повърхностно общуват. Но в домашен контекст необходимостта да прави добро впечатление често отпада и именно там егоцентризмът му се разкрива в целия си блясък и безпощадност. След като нуждата от уважение и възхищение от обществената сфера е изчезнала, у дома нарцисистът се проявява такъв, какъвто е в действителност.
Според д-р Сирота има два типа хора, които приемат това: тези с нулево самочувствие, които компенсират своята несигурност, опитвайки се да направят другите щастливи, или друг хроничен нарцисист.
Но ако първият вид изглежда очевиден, как е възможно тогава двама егоисти да живеят заедно? Отговорът е прост: за тях този съюз представлява повече споразумение с ползи, отколкото история, фокусирана върху чувствата. В този случай надделява желанието за получаване на похвала, богатство, знания и популярност.
Що се отнася до покорната личност, тя обикновено излиза от такъв съюз емоционално унищожена. От една страна, защото живее в постоянна ситуация на психологически натиск, от друга - евентуалната раздяла се преживява като истинска трагедия.
Посланието, което д-р Сирота отправя, ако попаднете на нарцисист, е да осъзнаете навреме, че до вас стои човек, който не само не ви цени, но дори не ви забелязва. И е по-добре да прекратите подобни отношения, защото те носят само негативи.
Деси Тодорова по материали от Curioctopus
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари