Как да говорите за загубите и защо не е нужно да е перфектно във всичко
Момиченце скача върху легло. Снимка: Getty
От ранна възраст децата започват да се състезават помежду си. Едно се справя с това по-успешно, а друго, поради ред обстоятелства, е принудено да претърпи поражение.
Такъв резултат естествено го разстройва и затова е важно да му обясните от самото начало, че загубата не е толкова страшна.
Ако не направите това, комплексите, които ще получи в ранна възраст, ще се отразят на живота му по-късно.
Ето няколко съвета, които трябва да дадете на детето, за да приеме себе си такова, каквото е, а не да преследва идеала.
Загубата винаги е неприятна. Помогнете на детето си да разбере, че в едно състезание е важен не само резултатът, но и самият процес.
Попитайте го какви емоции и чувства е изпитало по време на състезанието, дали за него е било интересно да се включи и да участва.
Попитайте го дали му харесва това, което прави, дали иска да продължи.
Предложете му вашата помощ, за да разбере по-добре темата, да овладее определено умение.
Снимка: Getty
Опитайте се да обясните на детето от какво може да зависи резултатът.
Понякога всичко се дължи просто на късмета, но понякога не е така. Много зависи от човек, но не всичко: външните обстоятелства също играят важна роля и ние не винаги можем да им повлияем.
Освен това всички ние имаме различни дадености и способности - невъзможно е да бъдем най-добри във всичко.
Дори детето да се опитва, това не винаги определя успеха. Например всяко хлапе различно бързо усвоява таблицата за умножение. Съответно някой трябва да положи повече усилия, за да постигне същия резултат.
Ето защо е толкова важно да позволите на детето да разбере, че на първо място е необходимо да се стреми да даде най-доброто от себе си, а не да се сравнява с другите. И за да повярва в себе си.
Може да водите календар на постиженията му, визуално да му покажете неговия личен растеж и развитие.
Насочете вниманието на детето си не към провалите, а към опита, който е натрупало. Обяснете му, че трябва да се обича и уважава за това, че полага усилия за постигане на целта.
Не го хвалете, без да е заслужило. Такива думи не се приемат на сериозно. Не е нужно да му казвате, че то, въпреки всичко, е „най-доброто“.
Хвалете го само, когато наистина има защо. Посочете онези моменти, в които е било наистина добъро и успешно. Първо, с ваша помощ, а след това и самостоятелно, детето ще се научи да оценява себе си обективно.
Снимка: Getty
Дори титлата абсолютен шампион рано или късно отива в ръцете на друг. Този, който спечели днес, не остава победител завинаги.
Основното е да не се отчайва и да участва в състезанието не в името на резултата, а заради вълнението.
Усилието трябва да му носи удоволствие.
Често обсесивното желание да направиш всичко и то перфектно, в идеалния случай води до бездействие. Не правиш нищо, защото се страхуваш да не сгрешиш.
Ако детето развие подобен комплекс, в зряла възраст, това може да доведе до проблеми в кариерата и личния живот. Ще се страхува да започне да прави нещо ново.
Когато подкрепяте детето си, опитайте се да му вдъхнете увереността, че не е нужно да отговаря на очакванията на другите.
По материали на Parents, Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари