Когато молите за помощ, всъщност не показвате слабост, а сили и желание да се справите с проблема
Децата с ниско самочувствие често стават агресори или са тормозени от другите.
Снимка: Shutterstock
Самочувствието се развива през целия ни живот, от първите контакти на майката с бебето, до последния дъх. А преживяванията, които психолозите наричат положително огледало, са етапите, през които преминаваме и които подпомагат този процес. Те създават чувството за увевереност в себе си и способността да се обичаме. Всъщност самочувствието е тясно свързано със:
представата, която всеки има за себе си
вярването за това какви мислим, че сме или какви мислим, че трябва да бъдем
представата, която смятаме, че другите имат за нас
Човекът е релационно същество. За да живее, той трябва да установи социални взаимоотношения, положителни и автентични връзки като приятелство или семейство, които помагат да се чувства оценен, уважаван и обичан. Нуждата от уважение и привързаност е сред основните човешки потребности и е наравно с тази от себереализация и принадлежност според пирамидата на Маслоу.
Някои фактори допринасят за ниското самочувствие.
Снимка: Shutterstock
И кои са причините за ниското самочувствие? Те включват всички онези преживявания, които допринасят за формирането на мнението, което имаме за себе си, като:
Много хора избягват да установяват активна връзка с другите, защото при всеки неуспех те приписват причината на външни фактори, които трудно се контролират: техният фокус на контрол е ориентиран навън.
Ниското самочувствие носи със себе си психологически, но и физически симптоми. Този тип хора могат да изпитат:
Липсата на самочувствие може да накара хората да се изолират, избягвайки ситуации на несигурност, в които има риск да се изложат пред другите. Така се чувстват „защитенит“, но всъщност преживяват тъга и самота, чувства на униние и разочарование, причинени от загубата на социалните отношения, контактите с хора, приятните разговори.
Ниското самочувствие има физически и психологически последици и по отношение на взаимоотношенията с другите, както и в много области на живота.
Децата с ниско самочувствие често стават агресори или са тормозени от другите, но по всякакъв начин опитват да скрият това от своите родители, което не им помага. В юношеството, за да компенсират чувството за неадекватност или малоценност, които възникват от сравнението с другите, тийнейджърите могат да стигнат до хранителни разстройства или зависимости.
В двойката несигурността в любовта и ниското самочувствие могат да доведат до контролиращо поведение спрямо партньора, ревност, страх да не бъде предаден и страх от изоставяне. А ниското самочувствие поради несподелена любов може да доведе до неправилна самооценка и по-малко спонтанност.
В работата самочувствието и безпокойството за представяне могат да бъдат тясно свързани. В този случай проблемите в отношенията, причинени от ниско самочувствие, могат да доведат до липса на проактивност и самочувствие и конфликти с колеги и началници.
Последиците, причинени от ниско самочувствие, могат да породят порочен кръг (като синдромът на Касандра например), което да доведе до изолация и самота, засилващи още повече негативната самооценка.
Освен това ниското самочувствие е сред основните показатели за психологическо заболяване. То се оказва алармени сигнали за депресия, дистимия, безпокойство и проблеми във взаимоотношенията, социална фобия.
Перфекционизмът, проблемите със самочувствието и социалната тревожност, но също така тревожността и самотата, присъстват много в съвременното общество, което често налага естетически стандарти, на които някои хора стават жертви.
Има начини да се справите с този проблем.
Снимка: Shutterstock
Психотерапевтичната работа може да бъде полезна за справяне с безпокойството, ниското самочувствие и самотата. Всъщност няма универсална „рецепта“ за преодоляване на проблема, тъй като справянето зависи и от различните нюанси при всеки човек.
Познаването и разбирането на себе си и другите обаче е основно условие, за да се научите да живеете по-добре. Но как да „разберете себе си“? Понякога, като молим за помощ, се смятаме за слаби, но в действителност тези, които го правят, са смели, тъй като са в състояние да се запитат и да признаят, че някои техни поведения или действия не са толкова функционални за тяхното благосъстояние. Важно е:
Деси Тодорова по материали от Guida psicologi
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари