10 съвета, които ще ви помогнат да преминете през трудни моменти и да намалите стреса
Майка прегръща дъщеря си. Снимка: Getty
Ако сте самотен родител - по силата на обстоятелствата или по собствен избор - ето 10 съвета, които да ви помогнат да преминете през трудни моменти, да намалите стреса в живота си и да върнете радостта от родителството.
Може би едно от най-трудните неща при самото отглеждане на дете е правенето на бюджета. Няма значение дали се издържате сами, имате ли помощ от роднини или получавате издръжка от бивш съпруг: вие носите цялата отговорност за управлението на финансите.
Ето защо е много важно да се научите как правилно да разпределяте разходите.
Проучете въпроса за дългосрочните инвестиции и опитайте да спестявате пари за бъдещето: за образование на детето, за непредвидени разходи, в случай на уволнение.
Случва се и така, че едва свързвате двата края. Това е възможност да научим децата да ценят простичките радости на живота и да не се вкопчват в материалните неща.
Кажете им, че ще трябва да стегнете колана за известно време, тъй като изпитвате временни затруднения.
Играйте заедно в парка, гледайте филми у дома, организирайте семейни събирания: не е нужно да харчите излишни пари за тези забавления.
Понякога на самотните родители им е трудно да признаят пред себе си, че не се справят. Да поискат помощ им е още по-трудно.
„В края на краищата други майки се справят“, мислите си. Това е напълно нормална ситуация.
Всички самотни родители имат нужда от помощ: някой, който може да гледа детето, докато изпълнявате поръчки, или просто някой, с когото да говорите.
Повечето родители се опитват да се справят сами с всичко. Но ако мечтаете за час-два, за да подремнете или да си починете от децата, имате нужда от помощ в къщата - помолете приятели или роднини да ви помогнат.
Много самотни майки се опитват да се превърнат в супергерой и по този начин да компенсират липсата на втори родител.
Работа на пълен работен ден, идеално чиста къща, вкусна вечеря - и това не е пълен списък на всички задължения на „идеалната майка“.
Трябва да сте реалисти: не си поставяйте невъзможни цели.
Не е нужно да сте перфектна само защото отглеждате детето си сама.
Най-добрият съвет за самотните майки е да намалят очакванията си и да си дадат почивка. Например, добре е детето от време на време да яде пица или хот-дог за обяд вместо супа, стига менюто му като като цяло да е здравословно и балансирано.
И е добре понякога да оставите малко бъркотия в къщата, но да поиграете с децата.
Да помните дните за кръжоци, курсове, спортни занимания е изключително изтощителна работа. Можете да закачите голям календар и да записвате всичко в него. Или използвайте календар на Google, който можете да споделяте с други и който позволява да се добавят и премахват събития. Това е много удобно, ако имате помощник.
Но можете да правите графици не само за присъствие на извънкласни дейности, но и графици за хранене, домакинска работа, лягане и т.н., така че децата да знаят точно какво и кога да правят. Това ще им помогне да се чувстват по-уверени, а вие по-организирана.
Майка гушка детето си. Снимка: Getty
Децата растат и се развиват хармонично, ако знаят какво поведение се очаква от тях и какви правила трябва да спазват.
Ако сте разведени, обсъдете с втория родител правилата, които вашето дете трябва да спазва (няма нищо по-трудно за хлапето от ситуации, когато родителите имат различни подходи и методи на възпитание).
Разбира се, децата ще задават въпроси относно промените във вашето семейство. Отговаряйте на въпросите открито, честно според възрастта на хлапето. Уверете се, че то получава необходимата помощ и подкрепа, за да се справи с негативните емоции и тревоги.
При липса на партньор понякога наистина искате да излеете душата си пред детето, да почувствате подкрепата и състраданието на близък човек. Но децата нямат нито емоционалния потенциал, нито житейския опит, за да заместят възрастните.
По-добре е да се обадете се на приятели или близко семейство и поговорете сърце с тях. Или, ако е необходимо, посетете психолог.
Майка, чете приказка на дъщерите си. Снимка: Getty
Много самотни родители постоянно се чувстват виновни за времето, което не са прекарали с детето си, за нещата, които не могат да направят за него, за лошите отношения с другия родител.
За ваше собствено благополучие се съсредоточете върху това, което правите за детето всеки ден - и не забравяйте цялото внимание, грижа и любов, които давате на вашето дете.
Ако се чувствате виновни за развод или неблагоприятна семейна ситуация, се съсредоточете повече върху подкрепата на детето си.
Вината е емоция, която е полезна само ако виждате корена на проблема, и след това сте в състояние да го разрешите.
Говорете с близки приятели или членове на семейството или посетете психолог: те определено ще ви помогнат да преодолеете постоянното неконтролируемо чувство за вина, с което не можете да се справите сами.
Децата могат бързо да се възстановят след развода. И ако в началото може да харесат подаръци и забавления, по-късноще разберат, че се опитвате да купите любовта и прошката им.
Затова преосмислете цялата ситуация и разберете, че постоянното чувство за вина е лош начин за постигане на хармония в семейството.
Работите на пълен работен ден а след това тичате, за да водите хлапето на уроци и спорт. Нямате време за себе си и за забавления.
Съсредоточете се върху качеството, а не върху количеството време, прекарано с детето ви. Изберете няколко момента през деня, когато наистина можете да му обърнете внимание, без да правите 100 други неща. Просто говорете с него : например закуска, вечеря или момента, в който го слагате да спи.
Играйте на карти или нарисувайте картина заедно: това ще отнеме много малко време, но в същото време ще помогне за укрепване на връзката ви.
Определете седмично „семейно време“: играйте на настолни игри или организирайте малко домашно парти.
Основното е да разговаряте помежду си: само по този начин ще започнете да разбирате по-добре детето си.
Освен грижите за детето и решаването на семейни проблеми е важно да оставите време и за себе си. Дори ако това са малки неща като четене на книга или списание, вземане на топла вана или разговор с приятел, това ще ви помогне да се отпуснете.
За да усещате постоянно силата в себе си, трябва да се храните правилно, да намерите време за физическа активност, срещи с приятели и просто почивка.
Най-добрият вариант е да имате хоби. Психолозите казват, че ако човек е много страстен за нещо, тогава това му помага да изпитва трудности, тъй като в този случай цялото внимание се обръща на това, което човек харесва много, и вече не остава никакво внимание за каквото и да е негативно. Всичко това се отразява на вашето самочувствие и настроение, а всяко дете има нужда от щастлив родител.
Не е лесно да имаш положителна нагласа, когато си затрупан от отговорностите да отглеждаш дете сам. Освен това може още да изпитате болка от развода или смъртта на партньора.
Въпреки всички тези чувства е важно да останем оптимисти: децата са много податливи на настроението на родителите си.
Най-добрият начин за справяне със стреса е чрез редовни упражнения и здравословна диета. Ако това не помогне, тогава има смисъл да се консултирате със специалист.
Ако се чувствате тъжни, не е срамно да споделите някои от тези чувства с децата си, като същевременно внимавате да не ги разстроите твърде много. И не забравяйте да ги уведомите, че не те са причината за проблема.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари