Има ли начин да спрете този вреден цикъл и да контролирате по-добре съзнанието си
Най-често такъв проблем имат жените.
Снимка: Shutterstock
Работа, семейство, деца, проблеми… се припокриват ежедневно и в крайна сметка ни претоварват емоционално, активирайки прекомерното мислене или т.нар. свръхмислене. Продължавате и продължавате да размишлявате безкрайно, причинявайки си все повече психически щети. На всеки се е случвало. Как можем да се намесим, за да спрем този вреден цикъл?
Прекомерното мислене е характерно за всеки, който мисли, но най-засегнати са жените. Причината е, че и двата пола се сблъскват с различни трудности и съответно начини за справяне с ежедневните проблеми, но дамите са определено по-податливи.
Ето кои са и най-честите симптоми, по които може да разпознаете, че сте попаднали в такъв капан:
В най-тежките случаи:
Един от аспектите на прекомерното мислене е трудност при избора - започвате да мислите над нещо и не спирате. Понякога съмненията ви връхлитат още със събуждането и това продължава до вечерта. Правилният начин е да се спрете на едно решение, така мигом другите ще отпаднат.
Да, не е лесно, и колкото повече мислите, че изпитвате несигурност, толкова повече въпроси ще си задавате и ще се съмнявате. А ако се отпуснете и спрете да се стремите да държите всичко под контрол, ще видите колко по-лесно се случват нещата.
В днешно време мнозина са склонни да упражняват главно ума си. Вместо това дайте шанс и на тялото да се раздвижи.
Ако мислите за много проблеми едновременно и постоянно, това ще се превърне в навик. Необходимо е да започнете да сортирате положителните и безполезните мисли, като вторите просто оставете на заден план и… забравете.
Това може да се отнася до онези проблеми, които е възможно да се решат от човешка гледна точка. Приемете го и ще почувствате много повече яснота.
Това е дейност, която всеки може да прави. Фокусирайте се върху въздуха, който вдишвате и издишвате, така ще релаксирате и мислите в главата си.
Помнете, че емоциите могат да попречат на способността ви да оценявате ситуации и приоритети. Затова направете едно упражнение, като преекспонирате дадена ситуация – така ще предизвикате мислите си и ще видите колко глупаво е да си представяте такива неща.
Обръщайте повече внимание на лошите умствени навици. С малко практика ще помогнете на мозъка си да мисли по различен начин, което ще ви направи и по-силни психически.
Споделянето на вашето мнение може би ще ви помогне да видите ситуацията от друга гледна точка. Помнете, че загърбването на лошите навици е по-важно, отколкото срама.
Деси Тодорова по материали от Guida Psicologi
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари