5 трика в помощ на тези, на които им е трудно да започнат
Жена обмисля плана за деня си. Снимка: Getty
Всеки го прави. Когато някоя работа не му допада, отлага, оставя я за по-късно. И вие вероятно сте от отбора на тези, които не могат да се организират и да се „принудят “ да правят едно или друго нещо. Това обаче може значително да затрудни живота ви.
Жена мисли. Снимка: Getty
Да започнеш нещо нова, понякога наистина е трудно.
В нас се активират едновременно нашият „критик“ и вътрешният „перфекционист“: първият вярва, че по принцип нищо няма да се получи както трябва, вторият е убеден, че няма да се справим идеално. И ако е така, тогава няма смисъл да започваме.
Всичко това ни парализира, а крайният срок наближава. Ние обаче все още не сме се захванали със задачата.
Ето няколко трика, които може да са ви от помощ.
Когато трябва да направим нещо мащабно, като писане на дипломна работа или годишен отчет, подходът към него се оказва доста труден. Мозъкът ни започва да „бяга“ от тази задача с всички сили, защото тя му се струва неразрешима.
За да се справите с този проблем, разделете задачата на няколко малки. Така ще можете да възприемате всяка една от тях поотделно и няма да ви изглежда толкова невъзможно, колкото изглежда общото.
Разделихте ли задачата, но все още нищо не работи? Опитайте се да направите една малка крачка. Само една, която ще отнеме няколко минути.
Кажете си: Ще направя само това и след това ще премина към други неща.
Това може да бъде абсолютно всяко действие: например създаване на файл за доклад или въвеждане на темата на вашата диплома в търсачка. Така ще облекчите ступора - вече сте започнали работа, и второ, първата стъпка може да бъде последвана от втора и така неусетно работата ще бъде свършена.
Жена пристъпва към изпълнението на задачата си. Снимка: Getty
За нашия мозък е по-лесно да се настрои за някакво действие, ако вече имаме установен навик. Например, ако винаги работите на една и съща музика или фонов шум. Включването на тази музика ще сигнализира на мозъка ви, че е време за работа.
Има много приложения , които събират звуци от вода, шумолене на листа и много други.
Освен това навикът може да включва определен ред от действия: например, ако си налеете кафе и изядете една бисквитка, веднага след това трябва да седнете да работите.
Създайте малки стимули за мозъка си, които ще му помогнат да влезе в работно настроение.
В допълнение към основния срок, когато вече трябва да завършите цялата работа, поставете си междинни срокове. Много хора се нуждаят от определено ниво на напрежение, за да свършат нещата. Крайният срок създава такова напрежение и е възможно, когато си поставите междинни срокове, също да отлагате до последния момент, но сроковете ще бъдат съвсем различни.
Това може да е вашият партньор, приятелка или колега. Накарайте през определен период от време друг човек да ви попита как върви работата.
В идеалния случай му покажете какво сте направили. Това ще ви помогне действително да изпълните задачата, а не просто да говорите за изпълнението ѝ.
По материали на Parents, Мона Василева
Важно е да откриете идеалната поза, в която и двамата да успявате да релаксирате пълноценно през нощта.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари