Експертите прилагат три начина, с които да подобрите детското емоционално развитие
Подкрепяйте винаги детето.
Снимка: Shutterstock
Назоваването и приемането на лошото настроение на детето ви е добра родителска тактика, но тя не работи при всяко дете. Ако малчуганът ви често се затваря в себе си или протестира, когато го попитате какво не е наред, опитайте тези алтернативни стратегии, които работят най-добре при деца на възраст от 5 години нагоре.
Обърнете внимание на детето и го успокойте.
Снимка: Shutterstock
При деца с по-независим дух думите „Ти си разстроен“ и „Виждам, че си ядосан, това е нормално“ по време на пристъп на гняв всъщност могат да засилят негативните чувства и да предизвикат срам. Вместо това бъдете близо до тях, но запазете спокойствие, за да утвърдите позицията си и да направите връзка с детето си.
Можете да започнете с дълбоко вдишване, като си повтаряйте тихо „Всичко е наред с мен. Всичко е наред с моето дете. Аз мога да се справя с това“. Когато говорите на детето си по време на срив, се придържайте към фрази, които не съдържат чувства. Опитайте: „Аз съм тук, с теб“.
Когато се съсредоточите върху контрола върху себе си и сте до детето си, то ще научи, че чувствата му не са толкова страшни.
Това ще ви даде възможност да общувате с детето си, без разговорът да е пряко свързан с него.
В тих момент може да кажете: „Мислиш ли някога, че чувствата работят като асансьор? Представи си, че има такъв във фоайето. Той се движи до втория етаж, после до четвъртия, а след това трябва бързо да се качи на покрива, преди да може бавно да се върне обратно надолу. Телата на някои хора работят по този начин“.
Не се обезкуражавайте, ако детето ви не каже нищо в отговор. Продължете напред и вярвайте, че то е регистрирало усилията ви да го разберете и да се свържете с него.
Превърнете уроците по възпитание в забавна игра.
Снимка: Shutterstock
За да помогнете на детето си да се настрои към собствените си емоции, опитайте с игра. След като детето ви се е успокоило, кажете: „Ще те попитам за това, което се случи. Ако е вярно, дай ми палец нагоре. Ако е почти така, дай ми палец настрани. Ако не е вярно, дай палец надолу“.
Започнете с интерпретация, която ще предизвика смях и палец надолу: „Когато играехме футбол, ти се разстрои, защото дойдоха извънземни и ни откраднаха топката! “. След като се засмеете, кажете: „Или защото искаше да вкараш гол и се разстрои, когато не го направи“. Когато детето ви даде палец нагоре, не търсете повече причини. Можете да потвърдите с: „Разбирам“. След това попитайте: „Искаш ли да продължа? Направи движение с палец, за да те разбера“.
Ако детето ви има големи изблици и сривове, които ви потискат, или ако чувствате, че вие и детето ви сте затворени в непродуктивна динамика около интензивните емоционални моменти, експертите предлагат да потърсите професионален съвет.
Елена Николова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари