Това е чудесен начин да им разкажем за сезоните, раждането на живота и промените, които претърпява природата
Настъпването на пролетта е идеален момент да обясните на децата много неща, свързани с природата.
Снимка: Shutterstock
Сега е моментът да изнесете безплатен урок на най-малките за пролетта. Защото тя е не само разцъфтели дръвчета, на които завързвате мартениците, а и куп други неща, които е добре децата да знаят.
Още повече, че преобразяването на природата за малчуганите е вълшебство и те много лесно попиват знанията, които им предавате.
Затова по време на разходка и игри навън, непременно обърнете внимание и на този аспект. Още повече, че в тази възраст децата са изключително любопитни и искат да знаят защо и как за всичко, което ги заинтригува.
Пролетното равноденсвие е едно от нещата, които те могат да научат.
Снимка: Shutterstock
За децата ще бъде малко трудно да разберат това, но може да поставите основите и да се върнете отново на този въпрос, когато станат по-големи.
Ето как да им го обясните по интересен и сравнително лесен за възприемане начин.
Равноденствието всъщност е астрономическо събитие, което се случва два пъти годишно (в началото на пролетта и в началото на есента). То показва момента, в който Слънцето се позиционира точно над Екватора (голямата въображаема линия, която разделя Земята на две полукълба).
И когато усмихнатото Слънце застане перпендикулярно над екватора, денят и нощта имат една и съща продължителност (по 12 часа). Ето защо се нарича „равноденствие“. Самата дума идва от латински и означава „равенство на деня и нощта“.
Следователно от момента на пролетното равноденствие часовете светлина стават все повече и дните изглеждат все по-дълги.
Пролетното равноденствие е винаги по едно и също време, с леки отклонения.
То е част от пътуването, което прави Земята около Слънцето. Но заради въртеливото ѝ движение, всяка година се натрупва известно забавяне и за да се компенсира то, се добавя един допълнителен ден на всеки четири години - 29 февруари.
Така пролетното равноденствие може да настъпи винаги между 19 и 21 март, много рядко - на 22 март. Тогава започва и пролетта.
За да покажете нагледно ефекта от равноденствието, вземете топка и нарисувайте по средата ѝ линия с маркер. Тази линия ще бъде Екватора.
След това поставете топката срещу източник на светлина, леко я наклонете (защото и Земята е наклонена) и покажете как светлината осветява част от топката, докато другата остава в сянка.
После нагласете така топката, че светлината и сянката да бъдат напълно еднакви. Ето това е равноденствието.
Как природата се възражд – също полезен урок за малките.
Снимка: Shutterstock
Най-очевидният ефект от настъпването на пролетта несъмнено са раззеленените дървета и първите пролетни цветя. В този случай нямате нужда от сложни научни разяснения, тъй като всичко е видимо.
Достатъчно е да накарате малките да разберат, че животът има своя собствена цикличност, поради смяната на сезоните. И растенията следват този ритъм.
А пролетта е моментът, който бележи началото на репродуктивната фаза на по-голямата част от растителността, която първо покълва, а след това цъфти, за да се обнови и размножи (с помощта на пчелите).
За да обясните това по-простичко, използвайте аналогии и метафори. Най-лесният за възприемане от децата пример е със съня.
Така както всички вечер лягаме да спим, за да можем да си починем и да се събудим ведри на сутринта, по същия начин и природата има нужда от сън. Но нейният е много по-дълъг от нашия и продължава месеци.
През зимата тя спи, защото се нуждае от почивка, а нейна завивка е снегът. Но през пролетта се събужда – весела и красива, готова да ни разкрие цялото си великолепие от цветове.
Може да направите и домашен опит. Да посадите семе или луковица на цвете в саксия или в градината, след което да проследите как то покълва, появяват се първите зелени стръкчета, израства, а след това цъфти.
Деси Тодорова по материали от Nostro figlio
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари