Когато градусът на емоциите се нажежи, думите сами излитат от устата (част 2)
Жена обвинява партньора си. Снимка: Getty
Понякога съвместният живот се превръща в безкрайна поредица от кавги – няколко прости трика ще ви помогнат да спасите връзката си и ще ви предпазят от развод.
Няма нужда да чакате съпругът ви да поеме инициативата.
В крайна сметка, вашата мисия е да промените собственото си поведение. Въпреки това, се опитайте се внимателно и деликатно да го включите.
Ето какво съветва психоложката Светлана Башмакова.
В първата част на материала тя изброи някои основни „правила“: да зададем директен въпрос, да използваме градивна критика, да се научим на „аз-послания“, когато говорим от свое име за своите нужди и желания, без да нападаме партньора, за нуждата от пауза по време на спор и за силата на позитивното мислене.
А сега продължаваме с малките трикове в изкуството на спора.
Жена и мъж разговарят и пият кафе. Снимка: Getty
За да се научите да чувате партньора си, първо трябва да се научите да го разбирате. В крайна сметка всеки от нас предава едни и същи мисли с различни думи.
И често за няколко секунди не можете да изясните ситуацията, без да се обидите от странните формулировки. Затова, ако става въпрос за нещо съществено и важно, играйте на сигурно. Попитайте: „Правилно ли те разбрах – ти си готов да ми помогнеш, но трябва да изчакам, докато свършиш тази работа, която си започнал ?“
По този начин можете да коригирате очакванията си и да избегнете ненужни разочарования, които само влошават нещата.
Ако сте свикнала да говорите с намеци и да се обиждате, се научете да излагате исканията си възможно най-конкретно.
И по-често питайте отново: „Кажи ми, как ме разбра?“
Мъжете обикновено обичат и ценят конкретността, а намеците не винаги постигат целта, която искате.
Мъж и жена спорят. Снимка: Getty
Научете се по време на спор да правите почивка.
Много често конфликтите се случват на висок тон и на границата на емоциите. Когато започнем да крещим, да ругаем, да чупим съдове, много скоро губим контрол над себе си. Една кодова дума ще ви помогне да спрете в точния момент.
Правилата на играта са следните: щом някой от партньорите я произнесе, това е команда за почивка и на двамата.
Паузата се прави с цел емоционално охлаждане. Веднага след като се успокоите, определено трябва да се върнете към започнатия разговор. Не сменяйте темата, опитайте се да разрешите възникналия проблем.
И помнете: ще използвате кодовата дума не защото без нея няма да успеете, а именно за да се научите да общувате по нов начин.
В крайна сметка това по същество е SOS сигнал, който си давате един на друг, защото и двамата цените връзката си и искате да работите върху нея.
Мъж и жена се сърдят едни на друг. Снимка: Getty
Обикновено всичко, което не харесваме в хората, се таи в самите нас. Трудно е обаче да видим собствените си недостатъци. Всеки има несъвършенства. Това знание ще ви помогне да погледнете по нов начин грешките на съпруга си.
Крайната цел е да се научите да го приемате такъв, какъвто е. Упражнението трябва да бъде разделено на три етапа.
Първо избройте на хартия всички неща, които ви дразнят в съпруга ви. След това пред всеки елемент поставете местоимението „Аз“ и помислете как бихте постъпила в същите ситуации. Бъдете честна със себе си и се опитайте да си спомните всички моменти, дори и да са единични, когато сте се държала по подобен начин.
Помислете за факта, че ако си прощавате много, значи и вашият съпруг заслужава прошка. В крайна сметка всеки от нас винаги има свое извинение.
Последният етап се състои в произнасяне на положителна мантра на глас: „Позволявам на Мишо да разхвърля дрехите си из апартамента, защото го приемам такъв, какъвто е. Той прави своя избор и това не ме засяга. Мишо е мой съпруг, аз го обичам и нямам право да го променям.”
Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари