Плашел малките, в руски детски градини предпочитат Снежанка
Дядо Коледа остава на втора позиция в някои детски градини
Снимка: Shutterstock
Малките вече усилено пишат писма до дядо Коледа и изброяват какви добрини са направили и какви подаръци искат да получат от него. Тези, които са слушали мама и тате, ще ги открият под елхата, а непослушните не – този възпитателен метод често се използва от родителите. Но безобидна ли е тази лъжа, с която са закърмени всички хлапета?
Всяка лъжа рано или късно се разкрива, казват психолози. И добавят, че годините, прекарани на лъжи за приказен старец, за който се твърди, че носи подаръци и знае дали децата са били палави или послушни, може да подкопаят родителския авторитет и да навредят на детската психика.
Както пише The Independent, специалистите по детска психология от Университета в Ексетър, Великобритания - Кристофър Бойл и Кети Маккей смятат, че внушаването на детето, че
Игнориране на дядо Коледа, но по друга причина настава в някои детски градини в руските градове Новосибирск, Киров, Самара, Казан. Там започнаха да забраняват Дядо Коледа на новогодишните си тържества.
Чиновниците се позовават на борба срещу корупцията и препоръки на психолози, пише deti.mail.ru.
В Киров забраната на Дядо Коледа се обяснява с опит да се избегне натиска от страна на актьорите, и с решение на родителския комитет.
Администрацията на детски градини в Казан е забранила да се канят актьори, но е разрешила ролята на дядо Коледа да изиграе някой от родителите. Като за това е необходимо този родител да има медицинска книжка и да покаже свидетелство, че не е съден.
А в Новосибирск шефът на департамента по култура, спорт и младежка политика Ана Терешкова обяснява пред РИА Новости, че няма официален документ за забрана на дядо Коледа в детските градини, но има препоръки:
„Психолозите в детските градини препоръчват на възпитателите да канят в началните групи не дядо Коледа, а Снежанка, за да не се изплашат малките деца.“
За вредата от актьорите, преоблечени като приказния персонаж, предупреждава и детският психолог Алиса Разказова: „Важно е как ще бъде подадена информацията. В детските градини има двояк момент – за децата до четири години не е нужно да се кани нито Снежанка, нито Дядо Коледа.
Да разберат, че Снежанка е просто възпитателката им, преоблечена в други дрехи, също е трудно. Затова, като не се ориентират в ситуацията, децата може да се изплашат. А вече към 6 години детето разбира, че пред него стои преоблечен актьор.“
Освен това, според Разказова, има и друг момент, който може да обърка малките. Защото те вярват в един дядо Коледа, а на улицата, в мамината работа, в градината и навсякъде виждат различни дядо Коледи.
„Малките симпатизират повече на Снежанка, която е добра, весела и мила, а дядо Коледа е строг и затова в детските градини предпочитат именно приказното момиче.“
Със забраната на добрия старец в детските градини е абсолютно несъгласна Елена Николаева, педагог: „За първи път чувам, че Дядо Коледа и Снежанка могат да нанесат психическа травма. А гигантските кукли в търговските центрове не могат ли? А многобройните аниматори, преоблечени как ли не? Зайчета, снежинки, снежни човеци въвличат в празничното настроение и даряват удоволствие.“
По материали от Deti.mail
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари