5 популярни мита за новородените
Снимка: Shutterstock
Бебето се ражда със сини очи и прилича на баща си! Чували ли сте това твърдение, дали обаче е истина или не?
Новият живот, който сте създали, наистина е едно чудо - вълнува, но и малко плаши. Вероятно затова, особено в първите месеци след раждането, около бебето витаят толкова много митове и вярвания. Със сигурност те донякъде помагат на младите родители и свалят напрежението.
Ето някои от най-популярните вярвания с коментар на специалист:
1. Всички бебета се раждат със сини очи
В голям процент от случаите това е така. Независимо, че според статистиката в Европа процентът на синеоките е от 15 – 90, а в САЩ сред бялото население всеки пети е със сини очи, повечето деца от европеидната раса наистина при раждането си са със светлосини очи. Какво става по-късно и защо при някои с времето този цвят се променя?
Тайната е във пигмента меланин, който отговаря за тена на кожата, цвета на косите както и на очите.
Ако меланинът в ириса на очите е по-малко, те са светли. Ако количеството му е средно – са зелени или лешникови, а високата му концентрация ги прави тъмнокафяви или черни.
Когато бебето дойде на бял свят, „запасите“ му от меланин още не са попълнени и натрупването на пигмента продължава известно време след раждането. Затова и цветът на очите може да се промени.
Какъв ще бъде той завинаги, става ясно на 2-годишна възраст.
2. Бебетата виждат света черно-бял
Така е, но не съвсем. Защото бебета виждат и нюансите на сивото.
Зрението е сложна система от нервни влакна, които предават сигнали от окото към зрителния нерв в кората на мозъка. При новороденото нервната система е в процес на развитие. Затова то не вижда света в цялото му разнообразие от цветове.
Освен това бебето се ражда е далекогледо – в първите месеци от живота си то не може да фиксира с поглед дребни предмети, които се намират на близко разстояние. Именно затова педиатрите съветват играчките, които купувате, да са по-едри и шарени – с контрастни цветове. Просто защото то не вижда другите.
Към шестия месец всичко си идва по местата: бебето започва да вижда всички цветове на дъгата, фиксира с поглед определени предмети, бързо движи очи и може да следи движещ се обект.
3. Всички бебета приличат на бащите си
Дългоочакваният наследник идва на бял свят и всички се вторачват в него – на кого ли повече прилича? И като че ли са единодушни - то прилича на таткото.
Какви са причините за подобно твърдение?
Вероятно е хитър трик, с който природата се е погрижила за оцеляването на детето: няма съмнение коя е майката, бебето е нейно, а външната прилика с таткото е „доказателство“ и стимул той до поеме грижа и отговорност.
Дали това е точно така или е народно творчество и поредна измишльотина?
През 90-те години беше доказано, че до 1-годишна възраст детето действително прилича повече на таткото.
Съвременната наука обаче не успя да открие научни аргументи и да потвърди тази хипотеза.
Обикновено бебето не прилича особено нито само на майката, нито на таткото (или в еднаква степен прилича по малко и на двамата).
А на кой ще прилича като порасне, става ясно доста по-късно.
4. Бебето трябва да се роди без коса
Много майки са убедени, че новороденото трябва да е лисо и затова се плашат, когато видят, че е обрасло с гъста коса. Веднага трябва да разсеем тревогите на младите майки: това, че бебета се раждат без коса, е наистина мит.
В повечето случаи, както и с цвета на очите, космите по главата с нищо не подсказват каква ще е косата в бъдеще.
През първите 6 месеца бебето олисява, косичката, с която се е родило, изтънява, „линее“ и пада, за да се появи нова. Специалистите обясняват това с резкия спад на хормоните, които бебето получава от майка си по време на бременността.
Така и бебето, което се ражда гологлаво, и това с гъста коса, минават през този етап и това е напълно нормално.
На мястото на окапалата коса може да се яви друга, която е напълно различна - след тъмната да покара светла, а вместо с къдрици бебето да е с прави коси.
Някои хлапета могат да бъдат с „прическа“ още на 6 месеца, други едва на 2-3 години.
5. Бебето се ражда без капачки на коленете
Това е мит. Бебето се ражда с капачки на коленете, просто те са различни от тези на възрастните и затова родителите могат да се заблудят, че липсват.
Капачката започва да се формира като структура още в 4-ия месец на вътреутробното развитие. На като много други елементи от опорно-двигателната система, тя е от хрущял, а не от кост.
Затова, след като се роди, така наречената patella е много по-тънка и еластична хрущялна тъкан, която позволява на бебето бързо да нараства на височина.
С течение на времето и в процеса на развитие, капачките на коляното стават по-твърди и се превръщат в кост като е при възрастните.
Източник: deti.mail.ru, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари