Избирайте внимателно приятелите и разпознайте тези, които пият силите ви
Приятелки обсъждат важна тема. Снимка: Getty
Има алармени сигнали не само в романтичните връзки, но и в приятелствата. Важно е да можете да ги разпознавате навсякъде, в противен случай може да станете жертва на токсичните отношения.
Изследвания показват, , че силното и подкрепящо приятелство може да окаже добро влияние върху вашето здраве, настроение и общо благополучие. Общуването с такива хора зарежда с енергия, позволява ви да се отпуснете и да се посмеете; истинските приятели винаги ще се притекат на помощ и ще ви подкрепят в трудни моменти.
Ние сме склонни да търсим предупредителни знаци в запознанствата, връзките или брака. Психолозите често пишат и говорят за тях. И за обикновените приятели има алармени сигнали. Ако останете близо до такъв човек, който морално ви унищожава и потиска, това определено няма да свърши добре.
Психоложката Рокси Зараби посочи осем признака на токсично приятелство, които определено не могат да бъдат пренебрегнати.
1. Вашият приятел говори лошо за другите си приятели. Това е първият алармен звънец. Помислете сами: ако човек може да съди и критикува другите зад гърба им, тогава какво му пречи да направи същото спрямо вас?
Първоначално изглежда, че приятелят споделя оплакванията си. Но с течение на времето ще започнете да забелязвате, че той често е недоволен от повечето хора около себе си, освен това постоянно ги описва в негативна светлина.
2. С него не можете да бъдете себе си. Пред искрен приятел човек може да разкрие емоциите си, да говори открито, не „мери“ всяка дума, която изрича и не се налага да се преструва. Ако ви се налага да правите това, може да не става въпрос за истинско приятелство, а за манипулация и използване за користни цели.
3. Страхувате се от критика и негативни реакции. Човек трябва да се чувства сигурен до своя приятел. В крайна сметка с него можете да споделите проблемите и страховете си, без да се страхувате да бъдете отхвърлени или критикувани.
4. След всяка среща се чувствате се празни. Сравнете и оценете как се чувствате, когато прекарвате време с различни приятели. Чувствате ли се в тонус, обезверени или изтощени? Понякога тялото ви знае по-добре кой има топло отношение към вас и кой прави точно обратното.
Момичета на разходка в парка. Снимка: Getty
5. Принудени сте да слушате чужди тайни. Приятелите не трябва да разкриват тайни или да споделят неудобни истории с други хора. Това е въпрос на доверие, без него не са възможни нито любовта, нито приятелството.
6. Не чувствате взаимност. Ако ви се струва, че само вие подавате ръка за помощ, давате много повече, отколкото получавате, това е много тревожна камбана. В една искрена връзка трябва да има баланс на даването и взаимност.
7. Чувствате се унизени. Приятел може да направи язвителен комплимент или да направи неприятна за вас шега. Или може да чуете фрази като: „Поздравления за новата работа, не мислех, че ще я получиш!“, „Толкова си забавна, когато всъщност се опитваш да се отпуснеш“.
8. Нарушава непрекъснато вашите лични граници. Не трябва да отговаряте на неудобни въпроси, да обсъждате чувствителни теми и да разкривате всички тайни. Любимият човек никога няма да бръкне в душата ви, да измъкне цялата тайна информация или постоянно да ви натрапва своите съвети.
Запомнете: с приятелите трябва да ви е лесно и удобно. Не напразно те се наричат второ семейство, опора и подкрепа. И ако не можем да избираме роднините си, то това не важи за приятелите.
Опитайте се да прекратите токсично приятелство възможно най-скоро, в противен случай то ще ви докара безпокойство, притеснения или дори депресия.
По материали на Psychology Today, Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари