Ръководство за мъдри родители дава психолог
Майка говори на детето си. Снимка: Shutterstock
Позитивното родителство е метод, който приема че по природа всички деца са добри. Просто трябва да ги хвалите повече и да им се карате по-малко.
По-научно казано, важно е да игнорирате лошото поведение и да насърчавате положителното. Така в крайна сметка се развиват онези качества, които всички ценят.
Психологът Михаил Хорс дава идея за няколко техники, които ще помогнат този процес.
Четете книжки на детето си всеки ден. Може да е преди лягане или в друго удобно време.
Ако омагьосате детето си с четене, тогава, когато порасне, то ще седи по-малко на смартфона, а повече над книгите.
Четенето вечер е ритуал за свързване, който ви позволява да развиете привързаност и да заздравите отношенията. Това е времето, което прекарвате заедно, потъвате в интересна история, общувате, споделяте мисли.
Спокойно може да четете не само на малчугана, но дори на тийнейджърите. Те също обичат тази традиция. Това е чудесен начин да поддържате контакт в трудната възраст.
Не решавайте всичко вместо детето. Питайте го често какво иска. Осигурете му избор.
Препоръчително е във всяка ситуация да му предлагате два варианта, за да му бъде по-лесно и да се научи да взема решение.
Разбира се, малкото дете все още няма да може да направи съзнателен и пълноценен избор, но вече е в състояние да разбере дали иска да носи синьо или зелено яке, да играе на топка или кубчета.
Когато хлапето почувства своята самостоятелност, ще е по-уверено в средата на възрастните.
Живот без закони и без ограничения вреди на детето. Обстоятелствата винаги налагат някакви ограничения. Например, в момента не искате (не можете) да купите това или онова. А хлапето настоява и прави истерии. Не отстъпвайте.
В отношенията ви трябва да има определен набор от разумни правила.
Изисквайте тяхното спазване, понякога дори с цената на конфликт. Но е важно да влезете в тези конфликти вътрешно спокойни. А вътрешният мир се осигурява като приемете факта, че детето може да плаче, може да е недоволно от нещо или някого, може да е обидено от вас.
И тази негова реакция изобщо не означава, че сте лош родител.
Напротив, всичко това е норма. Вие спокойно въвеждате тази норма в живота на детето си, така че един ден то да е готово само да се справи.
Прегръщайте детето си всеки ден, казвайте му добри думи, как го обичате и се гордеете с него.
Кажете това дори когато то се е провалило и не е успяло да се справи с нещо.
Малчуганът разбира, че го оценявате, че му съчувствате, когато плаче, когато се ядоса или се разстройва.
Не се тревожете - честите прегръдки няма да превърнат детето ви в глезльо или „мамино детенце“ . По-скоро напротив, те ще засилят самочувствието му и ще бъдат доказателство за силната родителска любов.
Снимка: Getty
Не се карайте за дреболии. Ако детето иска, нека вземе със себе си чадър за разходката в хубав, ясен ден. Какво лошо може да се случи заради това? Но то ще знае и ще почувства, че го разбирате и приемате.
Най-често възрастните не позволяват нещо на детето, защото са убедени, че то може да стане обект на подигравка или самите те ще изглеждат нелепо край него.
При децата обаче всичко е подредено по различен начин: чрез нестандартни стъпки те опознават света около тях.
По-добре е то да опознае света чрез собствения си опит, а не според вашите предупреждения.
Разбира се, не говорим за всички ситуации. Няма как, например, родителят да го остави да пъха пръсти в контакта - в този случай са необходими строги ограничения.
Важно е обаче да да запомните, че наказанието под формата на викане, пляскане или игнориране няма да даде желания резултат - важно е да се обясни защо дадено нещо е забранено или невъзможно.
Всяко дете е уникално и се развива със собствено темпо. Опитайте се да забележите неговите индивидуални черти: жажда за четене, страст към музика или танци, интерес към решаване на математически задачи или колекциониране на конструктори.
Всеки от нас има силни и слаби страни. Много по-приятно е да се съсредоточите върху силните му страни.
Най-вероятно детето ще възприеме вашия модел на поведение и ще изгради живота си въз основа на насоките, които е получило в семейството. Така че трябва да станете пример за него.
Опитайте се да му покажете колко интересен и пълноценен може да бъде животът.
Прекарвайте повече време заедно, спортувайте, ходете, научавайте нови неща, изучавайте как работи светът, четете повече и бъдете отворени за всичко ново!
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари