И най-малките могат да проявяват чувства
Майка и усмихнато бебе. Снимка: Shutterstock
Сигурни сме, че вие безумно обичате детето си. Но понякога се прокрадват съмнения – дали то ви обича?
Разбира се, че ви обича! Бебетата са много привързани към родителите си, просто още не могат да го изразят с думи.
Познавайки езика на любовта и в зависимост от етапа на развитието на хлапето, можем спокойно да говорим за взаимна любов.
Връзката между детето и родителите се създава от раждането, дори много преди това.
Когато вашето новородено плаче и вие се отзовавате бързо. Така се формира така наречената „сигурна привързаност”, която ще се превърне в основата за емоционалното щастие на вашето бебе и слага остновите на бъдещите прояви на любов.
Бебето показва обич, когато го гушката и го утешавате. То свиква да бъде във вашите ръце. И още до втория месец, личицето му се озарява от усмивка, когато ви види.
Можете да изградите отношения на доверие от самото му раждане: реагирайте на плача, задоволявайте нуждите му.
Когато то ви се довери, ще възприема и света като безопасно място.
Майка държи дъщеря си на ръце. Снимка: Shutterstock
1. Гледа ви в очите. Новородените обичат да гледат лица и вашето им е любимо. До два месеца повечето бебета съзнателно гледат тези, които се грижат за тях, защото искат да привлекат внимание, за да оцелеят.
2. Познава вашата миризма. Ако едно дете има избор между уханните рози и вашата носена тениска, то определено ще избере тениската.
Ароматът на мама кара бебето се чувства сигурно и му помага да се социализира. Никоя друга миризма не изглежда толкова привлекателна за него.
3. Бебето ви се усмихва. Първата усмивка на новороденото е наистина вълшебен момент. Това е неговият начин да каже „Обичам те“.
Повечето бебета са в състояние да се усмихнат до два месеца, а до четири месеца могат да го направят с цел да привлекат вниманието ви.
4. То ви говори. Гукането, което вашето бебе издава, е неговият начин да каже: „И аз те обичам!“
До четири месеца бебетата се научават да издават звуци в отговор на вашия глас и да обръщат глава към звука, опитвайки се да ви намерят. Наслаждавайте му се, докато можете – когато стане тийнейджър, той гарантирано няма да ви слуша толкова внимателно.
5. Иска да сте близо. Докато бебето изучава света около себе си, то започва да разпознава определени хора. До шест месеца вече може да разпознае хората, които обича - например баба, дядо, братя и сестри и, разбира се, родители.
С течение на времето то все повече ще избира да бъде близо само до хората, които обича, и до девет месеца може да започне да проявява първите признаци на безпокойство от раздяла.
6. Споделя вашите интереси. Бебето ще ходи след вас из къщата. Независимо дали става въпрос за окачване на празничен гирлянд или почистване на кухнята, то ще се стреми да ви следва. Това поведение е най-силно изразено на възраст между 9 и 12 месеца.
7. Използва ви като щит. Думата „използва“ тук не носи негативи: вие сте най-сигурният човек на света за него. Не е изненадващо, че то тича към вас и заравя главата си в скута ви, ако се уплаши, нарани или, ако се случи нещо странно.
По материали на BabyCenter , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари