Ето как да се справите с проблемите, които се появяват след раждането
Първото бебе може да бъде доста стряскащо събитие за младата майка.
Снимка: Shutterstock
Да станеш майка определено е едно от най-хубавите чувства, които една жена може да изпита. Но това начало може да бъде доста трудно и осеяно с предизвикателства.
Вижте кои са най-добрите стратегии за справянето с най-честите проблеми, като кърмене, личен живот и сваляне на килограми!
Кърменето е един от най-честите проблеми, пред които се изправя майката.
Снимка: Shutterstock
Вероятно сте чували митът, че кърменето е естествен процес. Но за повечето жени това просто не е вярно. След време може нещата да се получат естествено, но за да стане, са необходими работа и практика. Със сигурност майките често изпитват силен натиск от страна на лекарите, приятелите и семейството си да кърмят своето бебе. И макар че цялата медицинска общност препоръчва кърменето заради ползите, които то предлага както за новороденото, така и за майката, някои експерти препоръчват жените да изберат метода на хранене, който смятат за най-удобен. С други думи: Ако винаги сте напрегнати и разстроени, докато кърмите, това не е от полза за никого.
Ако кърменето не върви добре, потърсете помощ от специалист или друга майка, която е кърмила децата си. Поставете си за цел да се придържате към този начин на хранене поне един месец, тъй като може да отнеме толкова време, за да свикнете и да превърнете процеса в нещо естествено. След това, ако все още сте разочаровани, обмислете възможността да преминете на адаптирано мляко.
Много млади майки, които са предполагали, че бебето ще ги сближи с любимия им, са шокирани, когато открият, че това не е точно така. Възможно е дори да ви мине мисълта да се разведете със съпруга си и то по десетина пъти през първата година - и това е напълно нормално. В края на краищата приспособяването към новата ви роля на родители добавя невероятно количество стрес дори в най-силната връзка. Жените може да смятат, че съпругът им не разбира колко трудно е да се грижиш за бебето 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Междувременно мъжете изпитват по-голям натиск отвсякога да успеят в работата си и да осигурят финансово семейството си. Така че не е чудно защо настроението в дома ви често е всичко друго, но не и романтично.
Най-простото нещо, което може да направите, е да седнете и да поговорите със своята половинка относно задълженията и натовареността ви. Понякога само да помолите съпруга си да поеме нощното хранене, за да се наспите допълнително, или да пусне пералнята веднъж седмично, може да промени всичко.
Повечето жени смятат, че да влязат в дънките си от периода преди раждането на детето, ще бъде лесно. За съжаление обаче, ако не разполагате с бавачка на пълен работен ден и личен треньор, може да отнеме известно време, докато тялото ви отново заприлича на вашето собствено. Майките, които свалят килограми веднага, са малцинство. Най-често е нужна поне една година, за да успеят дамите да се върнат към размера си отпреди бременността. Дори тези, които свалят килограми бързо, могат да останат шокирани от промените, които ще настъпят – разширени вени, косопад и т. н.
Напомняйте си, че допълнителните килограми имат важна цел. Те помагат за съхраняването на енергията и мазнините, необходими за успешното кърмене. И въпреки че е добре да вмъкнете малко упражнения в графика си, когато можете, опитайте да не се фокусирате върху отслабването. Разходката с бебето в количката например е чудесен начин да се включите в упражненията и да се освободите от стреса.
За майките, които се чудят, дали да се върнат на работа или да останат домакини, решението може да бъде мъчително и повечето от тях ще продължат да се колебаят дали са направили правилния избор. Да бъдеш сам по цял ден с бебето може да бъде изолиращо. Много от жените, които остават вкъщи, откриват, че им липсват колегите и средата, която е осигурявала работата им. В същото време пък тези, които избират професията, често се чувстват претоварени от усещането за вина, че не са с децата си през цялото време.
Обърнете се към други майки, които се борят със същите проблеми като вас. Някой, който е минал вече по този път, може да ви даде добър съвет. Освен това си дайте повече време за размисъл, за да вземете най-правилното решение.
Стремежът към перфекционизъм е излишен.
Снимка: Shutterstock
Опитите да бъдете перфектни определено ще ви побъркат. Вместо да бъдете перфекционисти, стремете се просто да бъдете достатъчно добра майка. Това означава да осигурите безопасна и любяща среда за бебето си, но да приемете също, че ще правите грешки и те са нещо напълно нормално. И вие, и къщата ви ще бъдете разхвърляни. Отхвърлянето на мита за съвършената майка означава също така да се противопоставите на желанието да управлявате деня на бебето си. Прекаленото внимание върху него може да го изнерви, защото и малките деца като всички останали имат нужда да си почиват.
Не се чувствайте виновни, че слагате бебето си в люлката му за кратко докато обядвате или си взимате душ. Освен това приемете, че бебетата плачат и не си мислете, че това е признак за провала ви като родител, ако не можете веднага да успокоите детето си. И най-важното, не обръщайте внимание на критиките от страна на семейството, приятелите и непознатите относно уменията ви на майка.
Елена Николова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари