Не само от най-известната героиня на писателката – Пипи, можем да черпим вдъхновение, когато общуваме с децата
Книгите на Астрид Линдгрен носят много хубави послания на децата.
Снимка: Shutterstock
Най-прочутата героиня на шведската писателка Астрид Линдгрен без съмнение е Пипи Дългото чорапче. И когато стане дума за детство и възрастни, които искат завинаги да съхранят онези златни мигове от най-сладката възраст, неизменно всички си спомняме за Пипи и нейното вълшебно хапче, с което тя искаше никога да не порЕсне.
Много интересни идеи и вдъхновение можем да открием на страниците на „Пипи“, които да ни насочат за възпитанието на децата. Има и такива, които определено ще ни възмутят. Но ако четем между редовете, ще видим, че и зад онези, стряскащите, също има много поуки.
„Пипи“ обаче не е единствената книга на Астрид Линдгрен, от която можем да си „откраднем“ нещо ценно. Предлагаме ви 3 интересни и определено полезни поуки от друга много забавна книга на писателката – „Децата от улица „Тряскаджийска“.
„Тоте трябваше да спи съвсем сам в малката гостна. Тогава го хвана страх от тъмното и искаше вратата да остане отворена. Леля Кайса каза:
- Но, Тоте, у дома никога не те е страх да спиш на тъмно.
Пък Лота се обади:
- Не разбираш ли, лельо Кайса, че у дома то си е неговото тъмно. Той не е свикнал с бабиното тъмно.“
Ако детето отказва да заспи, когато сте на чуждо място или сте го оставили при баба и дядо за уикенда, не бързайте да му се карате, да го определяте като „капризно“ или „трудно“. То просто се страхува от непознатото и новото за него. Дайте му шанс да свикне и се адаптира. А децата умеят да правят това много бързо.
„Лота имаше една светлосиня кадифена рокля, която бе най-хубавата от всичките ѝ рокли. Сега искаше да облече тъкмо нея, но днес бе четвъртък – обикновен делничен ден.
- Кадифената рокля ще можеш да облечеш в неделя – каза мама. – Днес ще сложиш този пуловер.
- Тогава предпочитам да ходя гола – отвърна Лола.
- Добре, щом така искаш – каза мама и слезе долу в кухнята“
Психолозите съветват децата да бъдат стимулирани да развиват своята самостоятелност и индивидуалност. Но това не означава, че не трябва да има и правила, които те трябва да знаят. В определен период от своята възраст обаче малчуганите отказват да се съобразят с каквото и да е, защото опитват да утвърдят своето място в живота и семейството. В такива ситуации правилната реакция е да бъдете безкрайно търпеливи, а не да избухвате или наказвате децата. От наказанията или забраните полза няма.
„Лота си игра дълго време с Виола, Линея, с Мечо и със сервиза за кукли и пет пъти избърса праха от мебелите.
После седна на един стол и започна да размишлява.
- Боже мили – каза тя на Мечо, - какво ли толкова правят другите, та са заети по цял ден със своето домакинство?“
Няма полза от това да заринете детето с играчки. За него е по-важно да бъдете заедно, да общувате и да играете, пък било то и с импровизирана от вас игра или играчка. Не играчките, а общуването с детето помагат за неговото развитие и растеж, казват експертите. Затова не го забравяйте и оставете неизмитите чинии в мивката. Чиниите може да измиете и по-късно, но миговете с детето са безценни и тях не бива да пропускате.
Соня Димова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари