Без значение от колко време сте заедно, споровете са неизбежни, но зависи какво казвате
Мъж и жена, които спорят. Снимка: Shutterstock
Разликата между двойките, които избягват конфликтите, и тези, които не се страхуват да спорят, е в това как го правят и какво си казват.
Двойките, които се чувстват тревожни дори при мисълта за конфликт, допускат една грешка. Вместо да застанат заедно „ние срещу проблема“, те се оказват в ситуация „аз срещу теб“.
По време на конфликти такива двойки казват или правят неща, които разрушават връзката им.
Психолозите смятат, че има две фрази, които никога няма да чуете в една здрава връзка – докато, ако отношенията не са стабилни, те се чуват доста често.
Мъж и жена, които спорят. Снимка: Shutterstock
Когато партньорът ви критикува, е естествено да заемете отбранителна позиция. Никой не обича да чува, че е направил нещо грешно, нито да слуша анализ на пропуските си.
Тези, които се опитват да избегнат конфликт, в подобна ситуация използват общ, но разрушаващ връзката начин. Казват „Такъв съм си“ в опит да се извинят и защитят.
Представете си следната ситуация: вашият партньор ви казва, че е обиден от вашите саркастични забележки, които му правите пред чужди хора. Вместо да мислите за чувствата му и как да промените поведението си, вие заставате в отбранителна позиция и казвате: „Аз съм си такъв. Знаеше с кого се захващаш“.
Може наистина да сте известни сред приятели с черния си хумор, но тази реакция само ще разруши връзката ви.
Тази фраза ви вкарава в задънена улица - тя доказва, че няма да направите дори и опит да се промените или да направите компромис.
Изследванията показват, че успешните и дълготрайни връзки изискват адаптивност и способност за работа както индивидуално, така и по време на конфликт.
А подобна реакция отблъсква партньора и го кара да се отдръпне емоционално.
Двойките в здрави връзки нямат проблем да признаят чувствата си. Те са готови да се променят и да работят заедно върху това. Те са готови да преосмислят думите и действията си и да направят компромис в името на любовта и съхраняването на връзката.
Дори и най-влюбените двойки могат да спорят разгорещено и емоциите да вземат връх. В такива моменти и двамата си силно уязвими. Когато конфликтът се изостри, един от партньорите може да попита: „Обичаш ли ме изобщо?“ в опит да се успокои или да получи потвърждение.
Този въпрос може да е породен от страх и несигурност, от загриженост или разочарование, но той нарушава динамиката на връзката. Проблемът е, че подкопава съществуващото доверие.
Поставя другия партньор в положение, в което е принуден да успокоява, да се обяснява (дори в разгара на конфликта). И няма нищо обща с любовта.
С течение на времето, ако постоянното поставяте под въпрос чувствата на партньора, това става досадно и изтощително. И подлага на изпитание чувствата ви.
Освен това този въпрос измества фокуса от действителния проблем. Вместо да се занимава с проблемите, двойката премества разговора в по-емоционална посока.
В най-добрия случай това е начин да се избегне отговорност за действия на партньора, от които не сте доволни.
В най-лошия случай това може да бъде банално емоционално изнудване и манипулация.
В здравите връзки по време на спорове и конфликти хората също изпитват несигурност, но не поставят под въпрос чувствата на партньора си. Те знаят, че дори и да не са съгласни с мнението му, ги свързва любов, която не изчезва.
Източник Forbes , Мона Василева
Парадоксално, но легитимирането на „лошата“ ни страна, подхранва и подсилва добрата.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари