Промяната е в собствените ни ръце, само трябва да знаем какво точно да променим
Животът често е несправедлив и разочароващ, а някои неща не могат да бъдат променени.
Снимка: Shutterstock
Колко хубаво би било да изпратим по дяволите нашите проблеми и определени нагласи, които ни спъват и създават трудности. Е, има рецептата и за това. Дава я авторитетният американски психиатър Майкъл Бенет, не без помощта на своята дъщеря Сара.
Съветът е супер простичък, но работи. А именно: „Спрете да се карате – с хората около вас или със себе си, и изпратете погрешните нагласи по дяволите!“ Изглежда лесно и всъщност е точно така, колкото и да ви се струва невероятно.
Човешкият стремеж към подобряване е един от най-силните, но често ни вкарва в капан. Не е лесно да се примириш с възможностите си или по-скоро с липсата на такива. А, както знаем, всеки има някакъв лимит. И се започва с жертвите в името на целта. А това е толкова излишно и ненужно.
Пратете по дяволите самоусъвършенстването, ако то зависи от външни фактори. Отслабването например, зависи от желанието ви да спазвате диета, но пеенето няма как да се случи, колкото и да се стараете, ако просто пеете фалшиво. Бъдете честни със себе си, когато набелязвате целта и ще видите колко по-лесно е така.
Самочувствието е полезно, стига да не е прекалено.
Снимка: Shutterstock
Увереността в собствените способности със сигурност е сила, но човек не трябва да преувеличава. Добре е да помислите кои елементи следва да бъдат контролирани и коригирани, защото разминаването с действителността може да ви накара да загубите почва под краката си.
Помислете за факторите, върху които нямате контрол. От съществено значение е да базирате своята самооценка на вашите уникални характеристики и потенциал, а не на нещо илюзорно. Вие сте щедър човек? Това е вашият потенциал и заложете на него. Но пък искате млада кожа на 70 години? Ами не, няма как да се случи. Дори и оперативната намеса не помага.
Да пратите спокойствието по дяволите изглежда наистина глупава концепция. Но всъщност това помага да спрете да се фиксирате във това как да гоните стреса. И е абсолютно контрапродуктивно. В някои моменти е далеч по-полезно да се научите да живеете с хаоса и притеснението, отколкото да се борите с тях.
Спрете да се съобразявате с всички предварително определени правила, а ги адаптирайте според индивидуалното светоусещане и онова, което чувствате. Няма как друг да ви определя по накъв начин да усещате стреса и дали той е положителен или отрицателен за вас. Понякога стресът, ограничен в определени граници, може да ви даде голям тласък към целта, така че приемете го.
Мнозина преследват идеала за справедливост, изисквайки всеки да се държи коректно. За съжаление това рядко се случва, особено в днешното ни общество, където злоупотребите са ежедневие.
Пратете по дяволите справедливостта, която изисквате от другите към себе си и започнете да прилагате тази своя силна ценност, започвайки от вас. Отнасяйте се към хората около вас с честността, която бихте искали да получите от тях. Няма как да насърчите справедливостта, освен ако сами не я практикувате и показвате.
От определена гледна точка това също е една от грешните нагласи, които не трябва да следваме. Да помагаш на другите и винаги да си готов да им подадеш ръка е несъмнено добродетел, но понякога може да бъде рисковано, особено когато надхвърля определени граници.
Погледнете на неограичената помощ и то по всяко време като на... самодоволство от ваша страна. Може би ви ласкае да бъдете необходими?. Когато кажете „Да“ на дадена молба, преценете добре дали го правите, защото наистина искате да помогнете, от страх другият да не си развали мнението за вас или просто, за да задоволите егото си.
Любовта е тема, към която трябва да подходите с кадифени ръкаици. Идеята е да се научите да приемате любовта между човешките същества не като отдаденост и жертва, а и като разочарование и страдание. Понякога те са неизбежни.
Любовта от приказките е идеализирана, перфектният принц без недостатъци не съществува. Човешките същества са несъвършени, както и тяхната среща. Когато започнете да живеете в реалността, ще откриете, че има толкова много неща в една връзка, които не ви харесват. Спрете да опитвате да промените партньора си, а го приемете в неговата човечност и ще изживеете връзката си по-спокойно.
Понякога общуването с хората е сложно и не винаги е възможно чрез диалога да предадем на другите това, което имаме предвид или мислим.
Ако е вярно, че комуникацията е от съществено значение за взаимното разбиране, вярно е също така, че опитът да обясните насила някои неща носи повече вреди, отколкото ползи. Научете се да спирате. Изборът да не продължите диалога, който върви по лош път, не е равносилен на отказване, а е съзнателна преценка, че мълчанието е по-полезно.
Стремежът да бъдем идеалните родители е сериозна грешка.
Снимка: Shutterstock
Да си родител определено е най-трудната работа на света. Точно поради тази причина е безполезно да продължавате да се чудите дали се справяте, както и да се сравнявате с други родители.
Докато измервате колко сте добри в тази или онази ситуация, вие всъщност се отдалечавате от децата и спирате да им бъдете полезни. Опитайте се да преместите акцента не върху онова, което правите, а към това, което правят вашите деца. Слушайте ги, наблюдавайте ги, опитайте да разберете техните нужди. Това ще ви накара да се почувствате наистина горди, защото въпреки спънките и трудностите, които неизбежно ще се случат, ще дадете всичко от себе си, за да помогнете на децата да станат това, което наистина искат да бъдат.
Всички имаме поне един човек, когото просто не можем да понасяме, защото се държи буквално като „задник“. И се стремим да го променим към по-добро.
Понякога предубежденията са тези, които ви пречат да живеете по-цивилизовано с определени хора. Следващия път, когато се почувствате тормозени, проследете своите реакции и отношението си към въпросния „задник“. Като се научите да не реагирате автоматично от позицията на онеправданите, ще видите, че животът може да бъде много по-лек.
Поемането по терапевтичен път не е лесен избор и със сигурност заслужава възхищение заради смелостта ви. Не може обаче да се очаква, че е панацея за всички злини в живота и че всичките ви проблеми ще се решат като с магия.
Пратете по дяволите терапията като единствен спасителен пояс. Няма точно правило как да се грижите за себе си. Можете да изберете да посетите терапевт, лайф коуч или лекар. Но може да изберете и алтернативни методи. Важно е да се грижите за себе си и да използвате това, което работи най-добре за вас. Тайната е да се изслушвате и да не поставяте ограничения върху себе си.
Деси Тодорова по материали от Melarossa
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари