Лесно е, опитайте въздействието им и ще разберете защо
Семейство, което се забавлява на дивана. Снимка: Getty
Често не се замисляме, че всяка дума, която казваме на детето, може да остави отпечатък в душата до края на живота и да оформи характера му.
Психологът и майка Екатерина Хломова съветва какво трябва да напомняте на детето си всеки ден.
На всяка възраст - както на 2 месеца, така и на 15 години - детето трябва да чува тези думи от любим човек всеки ден. Разбира се, думите трябва да бъдат потвърдени с действия: да прекарвате повече време заедно, да го изслушвате, да обсъждате проблемите му.
Не пропускайте нито един ден без да го уверите във вашата любов. Децата се чувстват спокойни и уверени, когато знаят, че са обичани.
Баща и син се забавляват на масата. Снимка: Getty
Важно е от най-ранна възраст децата да разберат, че са уникални, различни, специални по един или друг начин.
Поставете си за цел всеки ден да им казвате, че тяхното раждане е най-хубавото нещо, което се е случило в живота ви.
Това трябва да чуват особено тези, които имат братя и сестри.
Успокойте детето, кажете му, че любовта на мама и татко е достатъчна за всички и всяко дете е най-обичаното и единственото.
Дори малките задачи може да изглеждат трудни за децата в началото, защото те все още имат ограничено разбиране за своите способности. Ето защо е толкова важно да бъдат насърчавани от родителите си.
Винаги напомняйте на детето си, че е способно да изпълни всяка задача. Ако всеки ден му казвате това и го уверявате, че вярвате в него, то ще се научи да преодолява трудностите и ще расте със самочувствие.
Хубаво е да завършите деня, като обсъдите как е минал, защото винаги се случва нещо важно.
Ако тази фраза се чува всеки ден, детето ще свикне да обсъжда с родителите си какво му се случва.
Трябва да го изслушвате внимателно, дори ако разказва бавно и объркващо, а вие сте уморени и въобще ни ви е до това.
Ако искате да поддържате контакт с детето си по време на „трудния период“ - на юношеството, трябва да положите основата от рано. И няма по-добър и сигурен път натам от сърдечния разговор, който започва с въпроса „как мина денят ти?“.
Майка прегръща синовете си, за да ги насърчи. Снимка: Getty
Възрастните устояват на трудностите, не се предават дори, ако първоначално нещо им се струва непосилно и действат на принципа „очите се страхуват, а ръцете го правят“.
Децата обаче не знает това и най-малката трудност може да изглежда като катастрофа за тях. „Никога не се предавай“ е това, което детето трябва да научи.
Напомняйте му го в случай на някакъв провал, дори и да изглежда сериозен.
За всеки човек е важно да знае, че има право на грешки. Това му дава увереност, че ще бъде подкрепено, без значение от резултата.
Важно е усилието и, че не се е отказал да пробва.
Всеки амлък успех, трябва да бъде насърчен. Това, че хлепето е успяло да си завърже само връзките на обувките, да напише първата си дума, да излезе за първи път на сцената - това е истинско постижение.
Покажете, че оценявате успеха му. Това ще му даде сили за нови подвизи и открития.
Известният американски психолог Вирджиния Сатир твърди, че едно дете се нуждае от 4 прегръдки на ден, за да оцелее, 8, за да се чувства добре, и 12, за да расте и да се развива като личност.
Изследванията показват, че прегръдките могат да облекчат стреса и да подобрят физическото и психическото здраве.
Освен това, ако детето „не получи“ необходимия брой прегръдки, то може да порасне като безразличен човек, неспособен да обича.
Важно е да подкрепяме децата в трудни ситуации. Разбира се, те могат да грешат и трябва да говорите за това възможно най-тактично.
Когато давате свобода на действие, напомняйте, че може да разчита на вас по всяко време.
За него ще бъде много по-лесно да преодолява трудностите с мисълта, че не е сам, че в трудни моменти семейството ще му се притече на помощ.
Защо е важно детето да знае, че е умно? Самочувствието му може да е ниско.
В един момент, фокусирайки се върху успехите на своите връстници, то може да реши, че няма особени способности. И при най-малката трудност ще бъде готово да се откаже, защото „не е така умно“ като другите. Затова винаги, когато се появи възможност, го хвалете и насърчавайте успеха му.
Не забравяйте да благодарите на детето си, ако е почистило стаята си, помогнало е да измиете чиниите или е избърсало праха.
Няма значение колко добре го е направило: грешките могат да бъдат посочени по-късно.
Важно е веднага да му благодарим за желанието да помогне. Тази вълшебна дума сплотява и мотивира, но и учи на учтивост.
Мона Василева
Значимите събития се запечатват в паметта заедно с мястото, на което са се случили.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари