Води до развитието на интелекта им
Снимка: Shutterstock
Лъжата се смята за един от най-големите човешки недостатъци, а мнозина я сравняват със смъртен грях, пише medikforum.ru. Но изследователи твърдят, че да се научиш да лъжеш, би следвало да има големи преимущества за мозъка.
Учени от Университета в Торонто, Канада, изясниха, че децата, които рано са се научили да лъжат, имат много по-развити конгтивни навици. Изследване е показало, че съществува интелектуална разлика между хлапетата, които са се научили да лъжат рано и тези, които са се обучили на това изкуство по-късно.
Изводите са направени на основата на беседи с 42 деца в предучилищна възраст в Китай, които не са имали изначалния навик на лъжат. Малките са били научени да играят на игра, в която нещо е скрито, като са разделени на две групи с равно съотношение момчета-момичета, всички на средна вързаст приблизително 40 месеца.
В едната група четири дена децата играли на игра, при която получавали от възрастните някакво лакомство. Децата трябвало да отгатнат в коя ръка на възрастния е сладкото нещо и само в този случай имали възможност да я изядат. В другата група децата били научени да лъжат, за да победят със същата цел - да си хапнат сладичко.
Стандартните тестове, които измервали изпълнителните функции на мозъка, включващи самоконтрола и теорията на съзнанието или способността да разбират намеренията на другите, били проведени по-късно. Само след няколко дни в групата, където децата се научили да лъжат, били отбелязани резки подобрения именно по този базов когнитивен показател.
Това е първото убедително доказателство, че традиционно негативно социално поведение на човека, а именно способността да лъже, въздейства положително на развитието на мозъка и интелекта.
Надя Горанова
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари