8 музикални активности, които помагат за развитието на детето
Снимка: Shutterstock
Оказва се, че има смисъл да подскачате като горила епилептик пред детето си на фона на Ganghnam Style. Според проучвания създаването и слушането на музика поощрява самочувствието на детето и желанието му да се социализира, като дори може да стимулира фокуса му в училище.
Не е нужно да сме яздили цигулка вместо конче, или да сме най-добрите морските вълци на караоке бара в Албена, за да оценим релаксиращия ефект на музиката.
При нас, възрастните, тя е енергизираща терапия и начин да се свържем с другите без да ползваме лафове от арсенала на Джеймс Бонд и Къци Вапцаров в едно.
Един от основните принципи на щастливите семейства е „Колкото повече музика, толкова по-добре“. Предлагаме ви 8 трика, които биха имали благотворен ефект върху развитието на детето ви.
Пейте важни думи и фрази
Повторението е майка на знанието – колкото повече песнички научават малчуганите в невръстна възраст, толкова по-силна памет ще имат.
Когато искате детето да запомни нещо, един от най-простичките начини е да вкарате „вълшебната“ си фраза в песен. Рефлексът да казва „Добър ден“ и „Довиждане“, както и да събира играчките си с ентусиазъм при „Песничката за почистване“, например, лесно се превръщат в рутина.
Създайте си бенд
Можете да сглобите музикални инструменти от елементарни домакински пособия. Любо Киров е свирил на барабани с вилици и тенджера още преди да се научи да изписва правилно името си, а Миро е правил първите си рецитали по телефона, набирайки произволен номер на непознат. Подредете посудата, или вещите, които биха създали минимум предпоставки за мигрена, и направете концерт с детето си. Идеално занимание за почивен ден, в който температурите навън са под нулата, а грипната епидемия чука на вратата.
Семейството търси талант
Режисирайте импровизирано риалити за таланти. Използвайте ръкавици с кукли, или плюшени животни, които да изпълнят любимата песен на детето ви. Ако то желае да бъде звездата на шоуто, окуражете го – нека облече каквото пожелае и да грабне „микрофона“!
Игра на съвпадение
Нарежете парчета хартия във формата на квадрат и от едната страна нарисувайте образ или символ, който е жокер към любима песен. Жълт автобус за The Wheels on the Bus, звездичка за Twinkle, Twinkle Little Star, или … запалка за „Видимо доволни“ на Криско (шегуваме се, пропуснете). Нарисувайте аналогичен символ на друг квадрат за същата песен. Поставете листовете с лице към пода и ги разменете. Забавлявайте се с детето, докато изпълнявате парчето, което ви се е паднало, и търсите другия символ, който пасва тематично.
Фонови звуци
Използвайте фонова музика, докато играете с детето, рисувате, почиствате играчки или обядвате заедно.Според някои проучвания мелодиите, които са саундтрак на ежедневието ни, изострят краткосрочната памет.
Чуй и нарисувай
Пуснете си радио с музиката, която ви успокоява, или заредете любимия си плейлист, след което извадете хартия и пастели. Поставете си за цел да нарисувате с детето това, което чувате – вкарайте звуците във форми, точки, тирета и всякакви фигури, за да изобразите темпото и настроенията. Докато творите, споделяйте защо използвате различни цветове за различните звуци, като, например, оранжевото за тромпет.
Познай песента
Започнете да отмервате с ръце ритъма на позната песен, или просто да подсвирквате закачливо мелодията, и вижте дали детето ви ще познае какво се опитвате да изпълните.
После сменете ролите и опитайте за познаете коя е песента, която мъникът ви се опитва да пресъздаде.
Използвайте интерактивни книжки
Освежете домашната си библиотека с интерактивни книжки. Изберете приказки, в които героите оживяват с истински реплики и пеят.
Повтаряйте ги с детето и го насърчавайте да танцува на тях.
Теди Огнянова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари