Практическо ръководство за постигане на семейна хармония
Снимка: Shutterstock
За повечето хора е много важно родителите да одобрят избора им на партньор и действително това е най-добрият от възможните варианти за развитие на събитията.
Но какво се случва при обратния вариант? Какво да правите, ако сте заставени да избирате между родителите си, които се грижат за вас през целия ви живот, и човека, с когото искате да създадете семейство? Определено не трябва да вдигате ръце – ще се наложи да опитате да помогнете на близките си да намерят общ език.
Трудностите в общуването между зетя и тъщата отдавна са една от главните теми на вицове и шеги. Те се сблъскват отново и отново в словесни двубои и организират сложни саботажи, като изобщо не могат да поделят невинната жертва…
Понякога отношенията между зетя и родителите на жената се развалят чак след години, но понякога страните изказват неодобрение още при първото запознанство и тогава това вече е сериозен проблем. А да се превърне в жива илюстрация на вицовете навярно не се иска ни на едно семейство.
Ако родителите не одобряват жениха, не се надявайте на леко и безоблачно бъдеще. Да се скарате с близките и да постъпите по своему или, напротив, да се подчините на семейното желание и да се разделите с любимия е еднакво лошо.
Остава само един вариант: да се опитате да помирите враждуващите страни и да ги накарате да се приемат.
Разговор от сърце – най-доброто лекарство за сериозни грешки
Колкото и банално да звучи, на първо време трябва в тиха и приятна обстановка, без да бързате, да поговорите с родителите и да изясните защо те не одобряват вашата връзка. Не е изключено отношението им да се базира на предубеждения или просто да е резултат от някакво глупаво недоразумение. Когато на глас се каже истината за проблема, на вас няма да ви е сложно да убедите родителите си, че от избраника ви ще излезе идеален съпруг, с когото ще бъдете щастливи.
В същото време, съществува вероятност родителите ви да имат сериозни причини да са против връзката. След откровения разговор ще ви стане ясно, че опасенията им са справедливи и ще има над какво да помислите за напред.
Помнете най-важното: родителите се ръководят от любовта и желанието си да ви защитят, и затова най-добрият начин да ги подтикнете да променят мнението си е като ги убедите, че любимия ще ви бъде подкрепа и ще ви носи радост.
Съвместното време сближава
Съвместното прекарване на времето и факта, че вие с жениха ще бъдете пред очите им, могат да помогнат на родителите да разберат цялата сериозност на вашите намерения и да се примирят с предстоящото бъдеще.
Съвместните обеди, ходенето на спортни мероприятия или уикенди извън града – каквото и да правите, поощрявайте партньора си да говори за детството си, мечтите и целите си. Колкото по-открит е той, толкова по-бързо родителите ще разберат, че пред тях стои достоен мъж, на когото без опасения могат да доверят дъщеря си.
Ако отношенията се съвсем напрегнати и вашият партньор няма нито сили, нито желание за общи срещи, е дошло времето да прибегнете до женска хитрост. Фрази от рода на „помогни ми да преживея тази вечеря“ могат да бъдат много ефективна манипулация, подтикваща мъжа да се постарае с цел срещата да мине идеално.
Често казано, никой не е задължен да обича родителите ви, както и родителите ви не са задължени да изпитват дълбоки и топли чувства към избрания от вас мъж. Не, напълно достатъчно е отношенията между двете враждуващи страни да са на ниво взаимно уважение и компромис.
В края на краищата роднините са неизменна част от живота, с която се налага да се примирявате и на която в отговор й се налага да се примирява с вас. Един с друг не си приличате и гледате на живота по различен начин. Всичко, което е нужно за мирното съществуване, е да уважавате границите и да приемете, че вашите мнения може да се разминават, но това не ви разделя на „добри“ и „лоши“. И тук идва мястото на компромиса.
Разбира се, когато чувствате, че сте прави, а някой съвсем не е, трудно е дори и да помислите за компромис. Но само, когато отстъпвате и избягвате челни сблъсъци, може да говорим за мир в семейството.
Текст: Анастасия Хелницкая/eva.ru, превод: Надя Горанова
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари