5 работещи стратегии за ефективна комуникация с тях
Снимка: Shutterstock
Няма ръководство с инструкции за това как да бъдеш добър родител. С времето човек се научава на всичко това.
Но и всяко дете е различно, така че няма как и подходът да бъде еднакъв. Понякога има съмнения, моменти на несигурност, на страх дори. Рано или късно обаче всичко си идва на мястото.
И все пак има 5 работещи стратегии за ефективна комуникация с децата, които може да използвате, когато искате малчуганите да чуят какво им казвате.
Снимка: Shutterstock
1. Обърнете внимание на вербалния и паравербалния език
Важни са не само думите, които избирате, но и начинът, по който ги произнасяте, казват експертите.
Спокойният и уверен, но в същото време твърд тон със сигурност е по-ефективен от острия и възбуден глас.
Езикът на тялото също може да бъде много полезен за предаване на съобщението, което искате детето да чуе.
2. Бъдете ясни
Когато се задават лимити или се дават заповеди, човек трябва да бъде ясен и точен.
Не трябва да давате твърде много детайли и да затрупвате детето с подробности, защото рискувате то да се обърка.
В същото време така много лесно може да стигнете до противоречие със себе си и детето да усети това, което пък прави посланието лъжливо.
3. Използвайте положителни термини
Никога не използвайте отрицателни термини и послания от типа на: „Абсолютно задължително“, „Не може да направиш това“, „Не трябва“.
Вместо това опитайте да предадете същото съобщение, но използвайки положителни термини - като например „Ако направиш това, то ще се случи и сам ще видиш ефекта“.
Снимка: Shutterstock
4. Бъдете последователни
Детето влиза в контакт с различни фигури, които възприема като „авторитарни“ и „авторитети“: родители, чичовци, баби, дядовци, учители.
Важно е всички хора, които участват активно в образованието и възпитанието на детето, да следват една и съща линия и да са последователни.
Ако майката казва, че детето трябва или не трябва да прави нещо, важно е и останалите да са съгласни с това и да следват същата стратегия.
Тук най-трудно ще се споразумеете с бабите и дядовците, които почти винаги имат своя представа и линия на възпитание, както и с учителите, които може и да не са особено комуникативни.
5. Поощрете детето с малко признание
Когато детето покаже, че е слушало и е следвало вашите инструкции, трябва непременно да му признаете това и да го поощрите. Не с подарък, а с думи, казани на място и в точния момент.
Правилно направената похвала има много по-голяма тежест и от най-скъпия и лъскав подарък. А и така детето добива самочувствие и увереност, че се справя.
И в обобщение, помнете, че е важно да не оставяте децата да се лутат твърде дълго, а да им дадете ясни и точни указания. Но ако искате те да ви чуят, тези указания трябва да бъдат именно помощ, а не команди.
Точно тук е фината разлика, която трябва да се стремите да спазвате. Децата нямат нужда от главнокомандващ и подчинение, а от някой, който да ги подкрепя и вярва в тях, да им помага, когато имат нужда и да им даде достатъчно свобода, за да направят своите важни крачки в живота.
По материали от Qurioctopus
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари